برگـزیـده ها

دستگاه جوجه کشی 10 تایی

دستگاه جوجه کشی 24 تایی

دستگاه جوجه کشی 30 تایی

دستگاه جوجه کشی 48 تایی

دستگاه جوجه کشی 84 تایی

دستگاه جوجه کشی 126 تایی

دستگاه جوجه کشی 168 تایی

دستگاه جوجه کشی 210 تایی

دستگاه جوجه کشی420 تایی

دستگاه جوجه کشی 588 تایی

دستگاه جوجه کشی 1008 تایی

دستگاه جوجه کشی 2016 تایی

دستگاه جوجه کشی 4000تایی

دستگاه خردکن مرغ صنعتی اتوماتیک

دستگاه بالابر مرغداری صنعتی اتوماتیک

دستگاه جوجه کشی خانگی اتوماتیک و ارزان قیمت

دستگاه نطفه سنج

دستگاه آسیاب مرغداری صنعتی اتوماتیک

دستگاه میکسر مرغداری اتوماتیک

دستگاه قیف سربری

تخم نطفه دار طوطی و گونه های مختلف آن

تخم نطفه دار تضمینی شترمرغ

تخم نطفه دار طوطی کاسکوی سخنگو

تخم نطفه دار اردک

لانه های چوبی پرورش و نگهداری مرغ و خروس

قفس مخصوص پرورش و نگهداری بلدرچین

تخم نطفه دار طاووس

سم مگس کش آجیتا

دستگاه مرغ مادر مصنوعی هوشمند

تخم نطفه دار مرغ و خروس لاری

تخم نطفه دار کبک

تخم نطفه دار مرغ و خروس کوشین

تخم نطفه دار مرغ و خروس مینیاتوری یا سبرایت

تخم نطفه دار مرغ لهستانی

تخم نطفه دار مرغ و خروس کوتوله

تخم نطفه دار مرغ و خروس برهما

تخم نطفه دار مرغ و خروس نژاد سلطان

دستگاه پرکن مرغ و بوقلمون پلاستیکی

تخم نطفه دار مرغ و خروس نژاد ارمنی

تخم نطفه دار خروس نژاد فونیکس

تخم نطفه دار بلدرچین

تخم نطفه دار نژاد کاب گوشتی

تخم نطفه دار نژاد آرین گوشتی

تخم نطفه دار308راس گوشتی

دستگاه پرکن مرغ|بلدرچین|بوقلمون

تخم نطفه دار مرغ گوشتی نژاد راس

تخم نطفه دار مرغ نژاد دو رگه جهادی تخم گذار

تخم نطفه دار بوقلمون

تخم نطفه دار قرقاول

تخم نطفه دار غاز محلی اوکراینی

11 مورد خیلی مهم در دوران پرورش جوجه مرغ و خروس

10 / 10
از 1 کاربر

11 کار بسیار مهم که باید در دوران پرورش جوجه مرغ و خروس مورد توجه قرار گیرد.

 1. قطع نوک انگشت جوجه خروس ها:

قطع نوک انگشت جوجه خروس ها

جهت جلوگیری از مجروح شدن پشت مرغ ها در زمان جفتگیری دو انگشت داخلی و پشتی همه جوجه خروس های گله مادر را قطع می کنند و به این منظور از یک وسیله کوچک مخصوص استفاده می نمایند. بند خارجی انگشت درست در قسمت بالای ناخن قطع می گردد. اگرچه بهترین زمان قطع انگشت در کارخانه جوجه کشی می باشد، ولی در سنین 8-6 روزگی همزمان با نوک چینی هم می تواند انجام شود.

 2. قطع نوک انگشت جوجه مرغ ها:

انگشت پای تعدادی از جوجه مرغ ها را نیز قطع می کنند، ولی تحقیقات اخیر نشان داده است که قطع نوک سه انگشت از پا (جلوئی، میانی، عقبی) از محل بند خارجی در سن یک روزگی مزایای بیشتری دارد. وقتی که پولت های تخمگذار به صورت گروهی در قفس نگهداری می شوند، قطع انگشت در یک روزگی باعث افزایش تعداد 15 عدد تخم مرغ به ازاء هر مرغ می گردد

ولی گروه زیادی هم عقیده دارند که این نتایج مربوط به گونه خاصی از طیور است که در شرایط مختلف زندگی می کنند به این نتیجه برسیم، و اگر هم عمومیت نداشته باشد بدیهی است که این افزایش تولید تخم مرغ مسئله قابل توجهی نخواهد بود

 3. قطع بال:

 قطع بال

بعضی از مرغداران در گله خود اقدام به قطع تاج می کنند. این عمل باعث می شود که در هنگام جنگیدن تاج زخمی نشود، بینایی بهتر باشد و صدمات ناشی از سرما کاهش یابد. همچنین زخم های ناشی از تماس تاج با پنجره مشیک و چوب گردان روی دانخوری و آّبخوری و سیم های قفس کاهش می یابد. قطع تاج همه جوجه خروس ها کاری عادی و معمول است

اگر در پولت ها نیز با مشکلاتی مشابه برخورد شود، در مورد آنها نیز قطع تاج انجام می شود. تاج جوجه ها نباید در مناطق گرم چیده شود زیرا موجب دفع حرارت اضافی بدن می گردد.

 4. طرز قطع تاج:

طرز قطع تاج در مرغ وخروس

 بهترین زمان قطع تاج سن یک روزگی است، اگر چه در هفته های اول زندگی نیز می توان این کار را انجام داد ولی خونریزی بیشتری خواهد داشت. تاج جوجه یکروزه را به وسیله یک قیچی کوچک می توان از قسمت نزدیک به سر قطع نمود. برای این کار قیچی را از قسمت جلو به طرف عقب تاج، طوری که پهلوی مقعر قیچی به طرف بالا باشد حرکت می دهند.

 5. واکسیناسیون در دوران پرورش:

واکسیناسیون در دوران پرورش مرغ وخروس

تا قبل از سن 6 هفتگی چندین واکسن به جوجه داده می شود.

 6. استرس واکسیناسیون:

 اکثر واکسن ها باعث استرس می شوند، گاهی در اثر این استرس توانایی زنده ماندن طیور به میزان زیادی کاهش می یابد، مصرف غذا کاهش یافته و جوجه ها در نزدیکی منبع حرارتی به هم فشار می آورند. لازم است برای جوجه ها دمای مادر مصنوعی را افزایش دهند

اغلب اوقات برای رفع حالت استرس به آب مصرفی دارو اضافه می کنند. گاهی افزودن ویتامین های محلول در آب باعث جبران کاهش مصرف غذا می شود. در مواردی که گله باید واکسینه شود و یا نیاز به مصرف دارو بوده و همزمان استرس دیگری نیز در گله وجود دارد باید مراقبت بسیار زیادی انجام پذیرد. افزودن یک استرس به استرس دیگر باعث افزایش مشکلات می شود.

 7. کنترل کوکسیدیوز:

کنترل کوکسیدیوز درپرورش مرغ وخروس

در دوران پرورش اکثر جوجه ها تحت انواع مختلف برنامه های کنترل کوکسیدیوز قرار می گیرند. چون کوکسیدیوز به عنوان یکی از مهم ترین بیماری های هفته های اول زندگی جوجه ها مطرح است، لذا باید برای توقف کامل تکثیر اوسیت ها از میزان معینی داروی کوکسیدیوستات استفاده شود. اگر برای پیشگیری از بیماری کوکسیدیوز روش استفاده از کوکسی واک اعمال می شود، برنامه باید به دقت دنبال شوند. به هر حال از هر برنامه ای که استفاده می شود باید کل گله از نظر عوارض ناشی از کوکسیدیوز تحت نظر باشند. این عوارض عببارتند از: پرهای ژولیده، سستی و رخوت، مدفوع خون آلود و غیره. با مشاهده عوارض فوق گله باید به سرعت تحت درمان قرار گیرد.

 8. عدم جذب کیسه زرده:

عدم جذب کیسه زرده در مرغ وخروس

در کالبد گشایی جوجه ها در 2 هفته اول زندگی اگر کیسه زرده جذب نشده مشاهده شد دلیل بیماری ها باکتریایی و یا استرس شدید است. بیماری ها با افزایش دمای بدن از جذب کیسه زرده توسط جوجه جوان  جلوگیری می کنند

به هر حال روش مشهود تغذیه جوجه ها بلافاصله پس از خروج از تخم مرغ نیز باعث کندی جذب مواد زرده ای شده و حضور آن در 14 روز اول زندگی خیلی پراهمیت نخواهد بود. حرارت زیاد مادر مصنوعی در 2 روز اول نیز باعث کاهش جذب زرده می شود. بین رنگ زرده جذب نشده و حضور بیماری رابطه ای وجود ندارد. کیسه های زرده زرد، سبزو پرتقالی رنگ در جوجه های سالم دیده میشوند.

 9. هوای خیلی گرم:

تاثیر هوای خیلی گرم در پرورش مرغ وخروس

اگرچه جوجه های جوان بهتر از طیور مسن حرارت بالا را تحمل می نمایند، ولی حرارت محیطی می تواند باعث ایجاد استرس شدید گردد. در این شرایط جوجه ها دان کمتر و آب بیشتری مصرف می نمایند، از این  رو باید دقت شود که میزان آب و دان کافی باشد. اگر جوجه ها به طرف آبخوری هجوم می آورند باید میزان آبخوری را افزایش داد.

 در درجه حرارت های خیلی بالا مشکلات بستر پوشال بیشتر می شود و آب مصرفی اضافی همراه با مدفوع دفع می گردد. افزایش جریان هوا در سالن به حل این مشکل کمک می نماید، ولی اگر اشکال بستر پوشال به وسیله افزودن جریان هوا حل نشد باید به طریق ذیل عمل کرد:

یه ازاء هر 3/9 متر مربع از بستر میزان 27/2 کیلوگرم سوپر فسفات باید به بستر اضافه شود. برای این کار فسفات با بستر پوشال مخلوط می نمایند. نباید از آهک استفاده شود.

 10. هوای سرد:

مشکلات هوای سرد ناچیز است. تاسیسات مناسب باعث می شود تا دمای بالاتری در سالن مرغداری تامین گردد. در خلال دوران پرورش از گرمای کمکی برای افزایش گرمای زیر چتر مادر مصنوعی استفاده می شود. بقیه نقاط سالن نیز نیاز به مراقبت دارند و باید حرارتی در حدود 18 درجه سانتی گراد در کل سالن تامین گردد.

 11. کاهش دمای مادر مصنوعی:

بعد از هفته اول باید گرمای مادر مصنوعی به طور مرتب هرهفته حدود 8/2 درجه سانتی گراد کاهش داده شود. جوجه ها در هوای گرم بیش از 4 هفته و شرایط هوای سرد بیش از 5 هفته نیاز به گرمای کمکی ندارند. براساس نوع مادر مصنوعی مورد استفاده از هفته سوم ارتفاع آن را مرتبا افزایش می دهند تا به حد 3 فوت (9/0 متر) بالای سر جوجه ها برسد

در این زمان باید مادرهای مصنوعی حذف کشده و بعد از آن در هوای خنک مشکلات بروز می نمایند. بیماری ها تنفسی افزایش یافته، طیور برای تامین گرمای بدنشان دان بیشتری مصرف می نمایند و تهویه سالن با مشکلاتی مواجه خواهد شد. همیشه باید شرایطی را بوجود آوریم که جوجه ها احساس راحتی کنند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

اخـــــبـــار

جوجه ریزی در مرغداری های آذربایجان شرقی افزایش یافت

هیچ نگرانی بابت تامین گوشت مرغ وجود ندارد

با واردات مرغ مخالفیم

تولیدات مرغداری مکزیک در سال 19-2018 میلادی رو به افزایش است

دامپروری کرمان در مرز بحران

چشم اندازی بهتر به صنعت مرغداری جهان

رانت خواری‌ها مانع توزیع ارز برای واردات نهاده‌های دامی شده است

واکنش منفی تشکل ها به عاملیت توزیع نهاده ها توسط جهادکشاورزی

واردات ۶۰۰ هزار تن خوراک دام به ایران

الزام واردکنندگان داروهای دامی به عرضه داروها با قیمت تکلیفی

روزانه ۲۲۰ تن مرغ در مازندران توزیع می شود

رانت خواری‌ها مانع توزیع ارز برای واردات نهاده‌های دامی شده است

مرغ وارداتی برای تنظیم بازار طی روز‌های آینده می‌رسد

ضرورت بهینه‌سازی استقرار واحدهای مرغداری در نقاط مختلف کشور

خروج مرغ از استان اردبیل ممنوع شد

راهکار جلوگیری از التهابات بازار محصولات دامی

افزایش سهمیه مرغ گرم در استان تهران

انتقاد حجتی از بازار سیاه مرغ

زنجان مشکلی در تولید و توزیع گوشت گرم مرغ ندارد

خراسان خواستار صادرات تخم مرغ