برگـزیـده ها

دستگاه جوجه کشی 10 تایی

دستگاه جوجه کشی 24 تایی

دستگاه جوجه کشی 30 تایی

دستگاه جوجه کشی 48 تایی

دستگاه جوجه کشی 84 تایی

دستگاه جوجه کشی 126 تایی

دستگاه جوجه کشی 168 تایی

دستگاه جوجه کشی 210 تایی

دستگاه جوجه کشی420 تایی

دستگاه جوجه کشی 588 تایی

دستگاه جوجه کشی 1008 تایی

دستگاه جوجه کشی 2016 تایی

دستگاه جوجه کشی 4000تایی

دستگاه خردکن مرغ صنعتی اتوماتیک

دستگاه بالابر مرغداری صنعتی اتوماتیک

دستگاه جوجه کشی خانگی اتوماتیک و ارزان قیمت

دستگاه نطفه سنج

دستگاه آسیاب مرغداری صنعتی اتوماتیک

دستگاه میکسر مرغداری اتوماتیک

دستگاه قیف سربری

تخم نطفه دار طوطی و گونه های مختلف آن

تخم نطفه دار تضمینی شترمرغ

تخم نطفه دار طوطی کاسکوی سخنگو

تخم نطفه دار اردک

لانه های چوبی پرورش و نگهداری مرغ و خروس

قفس مخصوص پرورش و نگهداری بلدرچین

تخم نطفه دار طاووس

سم مگس کش آجیتا

دستگاه مرغ مادر مصنوعی هوشمند

تخم نطفه دار مرغ و خروس لاری

تخم نطفه دار کبک

تخم نطفه دار مرغ و خروس کوشین

تخم نطفه دار مرغ و خروس مینیاتوری یا سبرایت

تخم نطفه دار مرغ لهستانی

تخم نطفه دار مرغ و خروس کوتوله

تخم نطفه دار مرغ و خروس برهما

تخم نطفه دار مرغ و خروس نژاد سلطان

دستگاه پرکن مرغ و بوقلمون پلاستیکی

تخم نطفه دار مرغ و خروس نژاد ارمنی

تخم نطفه دار خروس نژاد فونیکس

تخم نطفه دار بلدرچین

تخم نطفه دار نژاد کاب گوشتی

تخم نطفه دار نژاد آرین گوشتی

تخم نطفه دار308راس گوشتی

دستگاه پرکن مرغ|بلدرچین|بوقلمون

تخم نطفه دار مرغ گوشتی نژاد راس

تخم نطفه دار مرغ نژاد دو رگه جهادی تخم گذار

تخم نطفه دار بوقلمون

تخم نطفه دار قرقاول

تخم نطفه دار غاز محلی اوکراینی

پرورش جوجه و نيمچه بومي

10 / 10
از 1 کاربر

نكات خريد جوجه يك روزه و نيمچه بومي

 

 

1 -جوجه ها از مراكزتكثيري تأييد شده از سوي معاونت بهبود توليدات دامي جهاد كشاورزي خريداري شوند.

2 -از مراكز فروش جوجه، گواهي بهداشت جوجه يك روزه درخواست گردد.

3 -مسافت مراكز فروش جوجه يك روزه تا محل نگهداري و پرورش در نظر گرفته شود تا انتقال و حمل جوجه ها بدون اتلاف وقت و با كمترين ميزان تلفات انجام شود.

 

 

پرورش جوجه بومي يك روزه

براي هر جوجه بومي يك روزه 25 سانتيمتر مربع مساحت در نظر بگيريد. جايگاه نگهداري جوجه ها بايد خشك باشد و آنها را از سرما يا آب و هواي باراني محافظت كند. تهويه آن بايد بخوبي انجام شود اما در معرض وزش مستقيم باد شديد و كوران هوا نباشد. جايگاه جوجه ها بايد امكان دسترسي به آب و برق را داشته باشد و از ورود حيواناتي نظير موش صحرايي، سگ، گربه و حيوانات وحشي نظير روباه، شغال و سمور جلوگيري كند. جوجه هاي يك روزه بايد تا چند هفته اول در محلي گرم، نگهداري شوند. اين محل معمولاً داراي يك منبع توليد گرما و سرپناه مي باشد تا دماي لازم را براي پرورش جوجه ها تأمين و حفظ كند. منبع توليد كننده گرما ممكن است برقي، گازسوز يا نفتي باشد. محل نگهداري جوجه ها و كليه تجهيزات داخل آن بايستي حداقل 2 روز قبل از ورود آنها تميز و به طور كامل ضدعفوني گردد. پس از خشك شدن كف و ديوارها، كف جايگاه را با 5 تا 10 سانتيمتر مواد بستر نظير كاه و كلش يا پوشال چوب خشك و تميز بپوشانيد. دماي سطح زندگي جوجه هاي يك روزه در هفته اول پرورش بايد حدود 32 تا 35 درجه سانتيگراد باشد. با رشد و پر درآوردن جوجه ها بتدريج بايد دما به ميزان 5/2 تا 8/2 درجه سانتيگراد در هر هفته(روزي نيم درجه سانتيگراد) كاهش داده شود تا در سن 7 تا 9 هفتگي به 22 درجه سانتيگراد برسد.

از همان لحظه ورود جوجه ها مي توان براي 24 ساعت اول، خوراك كامل آردي و يا ذرت آسياب شده (بلغور شده) به همراه آب شكر 4 درصد(40 گرم شكر در يك ليتر آب) در اختيار آنها قرار داد و پس از آن، آب معمولي به جوجه ها داد. سپس مي توان از غلات يا خوراكهاي ديگر بصورت آسياب شده استفاده نمود. همچنين براي هفته اول مي توان از دانه كنجد كه انرژي و پروتئين خوبي داشته و به آساني توسط جوجه ها قابل مصرف است، استفاده نمود. به هيچ وجه در هفته اول زندگي جوجه ها از گندم آسيا شده و يا آرد گندم استفاده ٢٠ نكنيد زيرا خمير چسبنده اي كه ايجاد مي شود به اطراف نوك جوجه ها مي چسبد. اين خمير بتدريج ضخيم و خشك شده و مانع از تغذيه صحيح و آشاميدن آب گشته و مي تواند موجب تلف شدن جوجه ها شود.

در صورت امكان بهتر است براي قوي و آماده شدن جوجه ها براي مراحل بعدي رشد، در 2 هفته اول از دان مخصوص جوجه هاي سن پايين كه توسط شركتهاي معتبر ارائه و حاوي مكمل ها و ويتامينهاي لازم است، استفاده گردد. بايد توجه داشت نبايد از دانه كامل غلات براي تغذيه جوجه ها تا قبل از سن يك ماهگي استفاده نمود.

 

عوامل مهم تلفات جوجه ها در سنين اوليه

1 -از عوامل مهم تلفات جوجه ها حمل و نقل نامناسب آنها است. نقل و انتقال صحيح جوجه ها از مراكز جوجه كشي و يا پرورش نيمچه به شهرستانها و روستاها بسيار حائز اهميت است. زيرا در برخي موارد، جوجه ها در طي مسير دچار سرمازدگي و يا گرمازدگي و همچنين بادخوردگي و آفتاب ديدگي شديد و در نهايت تلفات مي شوند.

2 -عدم تهيه دانخوري و آبخوري لازم و مناسب با تعداد و سن جوجه ها نيز مي تواند موجب تلفات آنها شود زيرا جوجه هاي كم سن براي پيدا نمودن دانخوري و آبخوري به كمك نياز دارند. به همين دليل در صورت غفلت از اين امر، ممكن است جوجه ها در اثر گرسنگي و يا تشنگي و از دست دادن آب بدن خود بدليل رقابت با ديگر جوجه ها و يا پيدا نكردن غذا و آب، دچار تلفات شوند.

3 -عفونت بند ناف(كيسه زرده) و ابتلاي به برخي بيماريها در صورت عدم رعايت اصول بهداشتي در شرايط جوجه كشي نيز مي تواند موجب تلفات جوجه ها در سنين اوليه گردد. 

4 -رها كردن جوجه ها بر روي يك بستر سرد و نمناك موجب سرماخوردن جوجه ها و ابتلاي سريع آنها به بيماريهايي نظير نيوكاسل و آنفلوآنزا مي شود. لذا جايگاه جوجه ها بايستي داراي شرايط مناسب بهداشتي بوده، عاري از هرگونه كود مرغان بالغ بوده و داراي دماي مناسب باشد.

5 -حيوانات شكارچي نيز از علل مهم تلفات جوجه هاي كم سن در روستاها هستند، لذا مراقبت كافي از جوجه ها بايد نمود تا از حمله شكارچيان در امان بمانند.

 

پرورش نيمچه بومي

به جوجه هاي مرغ بومي از سن 6 تا 8 هفتگي تا قبل از شروع تخم گذاري( حدود سن 24 تا 26 هفتگي) نيمچه، پولت و يا دوتك مي گويند و پس از اينكه بالغ شده و شروع به تخم گذاري نمودند به آنها مرغ گفته مي شود. نيمچه ها را مي توان در سن6 تا 8 هفته از مراكز مورد تأييد و معتبر خريداري كرد. اين نيمچه ها در صورت اعمال مديريت صحيح نگهداري و تغذيه مناسب در سن 24 تا 25 هفتگي شروع به تخم گذاري مي كنند. براي هر10 جوجه بومي، در حدود يك متر مربع و براي نيمچه ها بعد از سن 8 هفتگي حدود دو برابر اين مقدار فضا مورد نياز است. براي نيمچه ها نيز بايد جايگاه بهداشتي و داراي دماي مناسب تهيه نمود، بر روي كف آشيانه، بستر با ضخامت كافي از جنس پوشال چوب و يا كاه و كلش خشك و تميز ريخت و دانخوري و آبخوري كافي قرار داد. همچنين به نظافت جايگاه و تجهيزات توجه خاص نمود به نحوي كه حداقل دو بار در هفته لانه مرغ ها و تجهيزات آن بايستي تميز شده وهوادهي شود.

دوره پرورش نيمچه مرحله حساسي از زندگي يك مرغ بومي است. در اين دوره بايستي از چاق شدن و افزايش وزن بيش از حد نيمچه ها جلوگيري كرد و اجازه داد تا آنها در يك فرآيند طبيعي و به آرامي به مرحله بلوغ برسند. داشتن يك جيره متنوع اين اطمينان را مي دهد كه نيازهاي نيمچه ها به خوبي برآورده شده است. همچنين مي توانيد از جيره هاي ارائه شده در جدول(1 (براي تغذيه نيمچه هاي بومي استفاده كنيد. با اين تذكر كه ميزان سنگ آهك نبايد بيشتر از 2 تا 3 كيلوگرم در 100 كيلوگرم جيره باشد.

با توجه تاثير طول روز بر بلوغ جنسي و شروع تخم گذاري نيمچه ها، از قرار دادن آنها در معرض رژيم نوري افزايشي بايد خودداري نمود زيرا اين امر موجب بلوغ زودرس نيمچه ها و تخم گذاري زودرس آنها مي شود. تخم گذاري زودرس باعث آسيب به مجراي تخم شده و مرغ دچار بيرون زدگي رحم و همچنين توليد تخم مرغهاي با پوسته خوني مي شود.

با نزديك شدن نيمچه ها به سن بلوغ، فعاليت جنسي جوجه خروسها نيز آغاز شده و در صورتي كه تعداد آنها زياد باشد، با يكديگر جنگ و نزاع كرده و باعث اذيت مرغ ها خواهند شد. در اين شرايط جوجه خروسها را بايد از گله جدا و در مكان ديگري نگهداري نمود. در صورت تمايل به توليد تخم نطفه دار جهت جوجه كشي، به ازاي هر 6 الي 8 نيمچه مرغ، يك خروس كافي است. اين تعداد را بعداً مي توان به يك خروس به ازاي هر 10 قطعه مرغ كاهش داد. در دوره پرورش نيمچه ها همچنين واكسنهاي يادآور و ديگر واكسنهاي قبل از تخم گذاري بايستي تجويز شود.

مرغ0

 

خلاصه و جمع بندي فصل چهارم

جوجه و يا نيمچه بومي مورد نياز خود را از مراكز تكثير مورد تأييد سازمان جهاد كشاورزي خريداري كنيد. چراكه اين جوجه ها در شرايط بهداشتي و با جيره مناسب پرورش يافته و واكسنهاي لازم به آنها داده مي شود. نيازهاي اوليه جوجه بومي شامل مكان گرم و بهداشتي با آب تميز و تازه و همچنين غذاي مناسب و كافي مي باشد. عدم تأمين هر كدام از اين عوامل موجب تلفات جوجه ها خواهد شد. نقل و انتقال جوجه و يا نيمچه بومي بايد به سرعت انجام شده و براي تهويه جوجه ها در حين جابجايي، سبد يا كارتن مقوايي داراي سوراخ و منافذ كافي باشد. براي تغذيه نيمچه ها تنوع غذايي را رعايت نموده و از چاق نمودن آنها و همچنين قرار دادن آنها در معرض رژيم نوري افزايشي بايد خودداري كرد. همچنين جوجه خروسهاي اضافي را بموقع از گله خارج نمود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

اخـــــبـــار

جوجه ریزی در مرغداری های آذربایجان شرقی افزایش یافت

هیچ نگرانی بابت تامین گوشت مرغ وجود ندارد

با واردات مرغ مخالفیم

تولیدات مرغداری مکزیک در سال 19-2018 میلادی رو به افزایش است

دامپروری کرمان در مرز بحران

چشم اندازی بهتر به صنعت مرغداری جهان

رانت خواری‌ها مانع توزیع ارز برای واردات نهاده‌های دامی شده است

واکنش منفی تشکل ها به عاملیت توزیع نهاده ها توسط جهادکشاورزی

واردات ۶۰۰ هزار تن خوراک دام به ایران

الزام واردکنندگان داروهای دامی به عرضه داروها با قیمت تکلیفی

روزانه ۲۲۰ تن مرغ در مازندران توزیع می شود

رانت خواری‌ها مانع توزیع ارز برای واردات نهاده‌های دامی شده است

مرغ وارداتی برای تنظیم بازار طی روز‌های آینده می‌رسد

ضرورت بهینه‌سازی استقرار واحدهای مرغداری در نقاط مختلف کشور

خروج مرغ از استان اردبیل ممنوع شد

راهکار جلوگیری از التهابات بازار محصولات دامی

افزایش سهمیه مرغ گرم در استان تهران

انتقاد حجتی از بازار سیاه مرغ

زنجان مشکلی در تولید و توزیع گوشت گرم مرغ ندارد

خراسان خواستار صادرات تخم مرغ