تاریخچه پرورش شترمرغ

10 / 10
از 1 کاربر

مطالبی در مورد تاریخچه پرورش شتر مرغ

بیش از بیست میلیون سال پیش اسلام شترمرغ امروزی,در کمربندی وسیعی که از اسپانیا در غرب آغازو در طول کرانه های شمالی دریای مدیترانه امتداد یافته وبه چین در شرق ختم میشد می زیسته اند.تنها یه میلیونسال از زمانی که شترمرغ ها به افریقا مهاجرت کرده و در شمال شرق جنوب این قاره اقامت گزیده اند می گذرد.توجه انسان به شترمرغ های و محصولات ان تقریبا به 7500 سال پیش برمیگردد.

تجارت پر شترمرغ نیز به هزاران سال پیش یعنی به تمدن های اولیه امپراوری مصر باستان ,اشور و بابل برمی گردد.در حدود 5500 سال قبل از میلاد مصریان باستان از پرهای متقارن ترمرغ به عنوان سمبل عدالت و از تخمهایش برای مصارف دارویی استفاده میکردند.

در تاریخچه اساطیری یونان نیز شتر مرغ قبل از پیدایش ارابه جایگاه خاصی را به عنوان حیوانات باربر به خود اختصاص می دهند .

بیشه نشینها از تخم های خالی شتر مرغ برای حمل و نگهداری اب استفاده می کردند که همین عامل انان در نامبیا بصورت تصویری بر روی تمبرهای پستی ترسیم و منتر شده است .

تورات کهن از شتر مرغ به عنوان موجودی خن یاد میکند در این کتاب مقدس ذکر ده که شتر مرغ ها در خانه ها و کاخ های بیابانی زندگی می کنند که انها نسبت به فرزندانشان رفتاری بس خشونت امیزتر از گرگ ها اعمال می دارند.

یهودیان گوشت شتر مرغ را حرام دانسته اند و از ان تغذیه نم کنند.به افسران رومی اجازه داده می شد تا به پاس شجاعت های خود ,کلاه خود را با پر شتر مرغ بیارایند .

بیشترین پیشینه تاریخی موجود در رابطه با پرورش شتر مرغ در میان ملل جهان مربوط به افریقاست.

قبطیان مصری هنوز هم تخم های شتر مرغ ر به عنوان سمبل هوشیاری قلمدادکرده و انها را در کلیساها به عنوان اشیا مقدس اویزان می کنند.

شترمرغ ها در نامبیا نه تنه به خاطر گوشت یا پر انها,بلکه بیشتر به خاطر الماسی که گاهی درسنگدان انها وجود داشت شکار می شدند.

به علت علاقه زیادی که نگهداری شترمرغ ها وجود داشت,الیزابت اول انگلستان وماری انتوان فرانسوی پرهای شترمرغ را به خاطر زیبا و خوشرنگ بودنشان در تزیینات و لباسهایشان به کارمی برند.

در قرون وسطی پرهای شتر مرغ در بازارهای اروپایی رواج یافته ودر تزیین البسه زنانه و مردانه به کار برده شده .

کاراگاه هان از پرهای شتر مرغ برای ظاهر نمودن اثر انگشت استفاده می کردند.

اولین تلاش های ثبت شده جهت پرورش شتر مرغ توسط امپراطور باربروسا انجام گرفت(1125تا1190 میلادی)

اولین جوجه کشی مصنوعی در سال 1857در الجزایرو مدت کوتاهی بعد از ان در فلورنس توسط پرنس دیمیدوف صورت گرفت وی ازدوازده اشیانه مختلف 8 جوجه بدست اورد.

اگرچه نهگداری از شتر مرغ در افریقای جنوبی از قرن 18 رواج رواج داشتهاما علاقه جدی به پرورش شتر مرغ از حدود سال 1860به بعد در ناحیه کیپ در افریقای جنوبی متداول گشت.

در ابتدا میزان مرگ ومیر بین جوجه های پرورش یافته بسیار بالا بود.علت عمده این تلفات وجود حیوانات شکارچی و بیماری و بروز ممشکلات در جوجه کشی طبیعی بود وبه همین دلیل فعالیت پرورش شترمرغ را با مخاطره روبروساخت و میزان تولید را کاهش داد.

پس از گذشت این سال ها,دو عامل سبب کاهش مشکلات موجود در پرورش شتر مرغ گردید.

1.اختراع ماشین جوجه کشی در سال 1869توسط ارتور داگلاس در شهر گراهام

2.ورود بذر یونجه به افریقای جنوبی و گسترش کاشت ان که به واسطه ان تغذیه شتر مرغ ها با این علوفه صورت گرفت.

از ان پس تجارت سود اور پر شتر مرغ به مدت حدود50 سال ادامه یافت.طی این سال ها صنعت پرورش شتر مرغ به اوج خود رسید به طوریکه امروزه از ان به عنوان نخستین دوره پیشرفت پرشتر مرغ یاد می شود.

تاریخچه پرورش شترمرغ

در طی سال های 1910 ر قابت شدیدی بین پرورش دهندگان شتر مرغ در کشور افریقا بخصوص ایالات کالیفرنیا و پرورش دهندگان شتر مرغ در جنوب افریقا وجود داشت تا حدی که ممکن بودتولید کنندگان افریقایی اعتبار خودرا از دست بدهند . در نتیجه جهت استحصال پر با کیفیت عالی تر  نسبت به قبل ,به فکر به گزینیو فعالیت های اصلاح نژادیو ایجاد شتر مرغ ها ی دو رگ افتادند.

در سال 1913پرهای شتر مرغ در رتبه چهارماز لیست مهمترین کالاهای صادراتی افریقای جنوبی بعد از طلا,الماس وپشم به شمار می امد.این پیشرفت در طی سال 1914 به طور ناگهانی کمرنگ ومتوقف شد.

علت عمده بروز جنگ جهانی اول و تاثیران بروضعیت اقتصادی و اجتماعی کشورهای جهان و نیزنقش ماشین های موتور دار روباز بود که دشمن سرسخت پرهای ظریف زینتی کلاه بانوان به حساب می امد.

علاقه کشاورزان به شتر مرغ را از سال 1980 به بعد می توان به کشف گوشت اهن و تقاضای سایرکشورها برای مصرف گوشت و دیگرمحصولات شتر مرغ دانست.تا چندی قبل اکثر مناطق پرورش شترمرغ به افریقای جنوبی ,امریکا,فلسطین اشغالی واسترالیا محدود می شد.در سومین دوره ترقی,مزارع شتر مرغ در کشورهای واقع در اروپای مرکزی و غربی,اسیا و اقیانوسیه توسعه یافته است .

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :