برگـزیـده ها

دستگاه جوجه کشی 10 تایی

دستگاه جوجه کشی 24 تایی

دستگاه جوجه کشی 30 تایی

دستگاه جوجه کشی 48 تایی

دستگاه جوجه کشی 84 تایی

دستگاه جوجه کشی 126 تایی

دستگاه جوجه کشی 168 تایی

دستگاه جوجه کشی 210 تایی

دستگاه جوجه کشی420 تایی

دستگاه جوجه کشی 588 تایی

دستگاه جوجه کشی 924 تایی

دستگاه جوجه کشی 1850 تایی

دستگاه جوجه کشی خانگی اتوماتیک و ارزان قیمت

دستگاه مرغ مادر مصنوعی هوشمند

دستگاه پرکن مرغ و بوقلمون پلاستیکی

دستگاه پرکن مرغ|بلدرچین|بوقلمون

دستگاه آسیاب مرغداری صنعتی اتوماتیک

دستگاه خردکن مرغ صنعتی اتوماتیک

دستگاه میکسر مرغداری اتوماتیک

دستگاه بالابر مرغداری صنعتی اتوماتیک

دستگاه نطفه سنج

دستگاه قیف سربری

لانه های چوبی پرورش و نگهداری مرغ و خروس

قفس مخصوص پرورش و نگهداری بلدرچین

سم مگس کش آجیتا

تخم نطفه دار طوطی کاسکوی سخنگو

تخم نطفه دار اردک

تخم نطفه دار طوطی و گونه های مختلف آن

تخم نطفه دار طاووس

تخم نطفه دار تضمینی شترمرغ

تخم نطفه دار مرغ و خروس لاری

تخم نطفه دار کبک

تخم نطفه دار مرغ و خروس کوشین

تخم نطفه دار مرغ و خروس مینیاتوری یا سبرایت

تخم نطفه دار مرغ لهستانی

تخم نطفه دار مرغ و خروس کوتوله

تخم نطفه دار مرغ و خروس برهما

تخم نطفه دار مرغ و خروس نژاد سلطان

تخم نطفه دار مرغ و خروس نژاد ارمنی

تخم نطفه دار خروس نژاد فونیکس

تخم نطفه دار بلدرچین

تخم نطفه دار نژاد کاب گوشتی

تخم نطفه دار نژاد آرین گوشنی

تخم نطفه دار308راس گوشتی

تخم نطفه دار مرغ گوشتی نژاد راس

تخم نطفه دار مرغ نژاد دو رگه جهادی تخم گذار

تخم نطفه دار بوقلمون

تخم نطفه دار قرقاول

تخم نطفه دار غاز محلی اوکراینی

فاکتورهای مهم جهت پرورش موفق جوجه های گوشتی

10 / 10
از 1 کاربر

فاکتورهای مهم جهت پرورش موفق جوجه های گوشتی:

زمانیکه صرف آمادگی برای ورود گله جدید می گردد و نیز 7 الی 10 روز اول بعد از جایگیری جوجه ها بحرانی ترین دوره های زمانی در پرورش طیور گوشتی می باشند.

به دلیل فاصله زمانی زیاد بین فاز پرورشی و پایان دوره عیب یابی و تحلیل تمامی مشکلات مربوط به مدیریت پرورشی که گله را تحت تأثیر قرار می دهند کاری سخت است؛ اما رابطه ای مستقیم بین شروع پروسه و نحوه عملکرد جوجه ها در طول دوره وجود دارد. پس بیایید مهم ترین نکات را باهم مرور کنیم...

بهداشت

محوطه سالن را در فاصله زمانی بین خروج گله پیشین و ورود گله جدید بطور کامل تمیز و نظافت نمایید. هرگونه آلودگی را از محیط دفع کنید. سقف، دیواره ها و تجهیزات را تک به تک و به دقت بشویید و بعد از شست و شو ضدعفونی کنید.

هیچ چیز مربوط به گله قبلی نباید شسته نشده و یا بدون ضدعفونی رها شود. خطوط آبخوری را نیز با استفاده از سیتریک اسید و یا هر ماده دیگری که توسط مدیر اجرایی پیشنهاد می گردد تمیز کنید. این کار سبب دفع باکتری هایی می گردد که ممکن است اثر واکسن های تجویز شده برای گله جدید را از بین برده و یا محدود نمایند.

بهداشت سالن مرغداری

به یاد داشته باشید که خطوط آبرسانی را قبل از ورود گله با آب تحت فشار بشویید. برخی از مردم به انجام تدابیر بهداشتی در سالن پرورش طیور به دیده چیزی اضافه بر سازمان می نگرند و این در حالی است که این کار بی شک یکی از مهم ترین سرمایه گذاری هایی است که باید در جهت کسب اطمینان از موفقیت در پرورش گله ورودی انجام پذیرد.

در خلال حضور گله در سالن با به کارگیری تمهیدات لازم در جهت حفظ بهداشت، کنترل جوندگان و مگس ها و هم چنین انجام فرایندهای مرتبط با امنیت زیست محیطی پرندگان از بروز مشکلات بعدی جلوگیری بعمل آورید.

خود را برای ورود جوجه ها آماده نمایید. تمامی هیترها، دانخوری ها، آبخوری ها، فن ها و غیره باید به دقت مورد نظارت و کنترل قرار گرفته و در صورت وجود مشکل تعمیرات و رفع اشکال صورت پذیرد. به عبارت بهتر سیستم های مربوط به سالن باید کاملاً آماده و از لحاظ کارکرد قابل اطمینان باشند تا در طول 20 هفته دوره پرورشی گله با مشکلات مکانیکی مواجه نشوید.

دما

دمای سالن را به نحوی تنظیم کنید که در بالای سر پرندگان به 30 الی 32.2 درجه سانتیگراد برسد. در روزهای سرد هیتر را راه اندازی و به اندازه کافی روشن نگه دارید تا اطمینان حاصل شود که کف سالن به اندازه کافی برای پرندگان گرم و راحت است.

اگر به هنگام نشستن بر روی بستر احساس سرما نمودید این زنگ خطری است برای شما به این معنی که در صورت ادامه چنین وضعیتی جوجه ها سرمازده خواهند شد. جوجه هایی که دچار سرمازدگی شوند میلی به غذا نداشته و پس از چند روز تلف خواهند شد.

آب

آب موجود در سیستم های آبخوری باید مانند آب ولرم حمام (26.6 الی 29.4 درجه سانتیگراد) باشد. اگر آب موجود در خطوط آبرسانی سرد باشد (دمای زیر 12.7 درجه سانتیگراد) قبل از رسیدن جوجه ها دستگاه های مرغ مادر مصنوعی را روشن کنید تا از سرمازدگی جوجه ها هنگام مصرف اولین آبشان پیشگیری بعمل آید. آب و نیز فضای آبخوری کافی در اختیار جوجه ها قرار دهید.

اگر از آبخوری های نیپل (پستانکی) استفاده می کنید، سطح روشنایی را به اندازه کافی بالا نگه دارید تا جوجه ها قادر به دیدن آبخوری ها شده و به آن جذب شوند (2 الی 3 روز اول). اگر سطح روشنایی پایین باشد برخی جوجه ها قادر به یافتن آب قبل از دهیدراته شدن (کاهش آب بدن) نخواهند شد.

آبخوری نیپل جوجه های گوشتی

همچنین لازم است در روز اول خطوط آبخوری پستانکی را پایین نگه دارید تا جوجه ها قادر به تشخیص آنها باشند. به محض اینکه جوجه ها آب را یافتند، آبخوری ها را کمی در سطح بالاتری قرار دهید تا آنان را ترغیب نمایید جهت خوردن آب گردنشان را کمی بالا بکشند و به این ترتیب از پاشیدن آب بر روی بستر جلوگیری شود.

غذا

اطمینان حاصل کنید که جوجه ها در روز اول و روزهای آتی قبل از شروع جیره غذایی محدود شده، روزانه چندین بار به اندازه کافی غذا می خورند. به محض رسیدن جوجه ها؛ آب و غذا باید باهم در اختیارشان قرار بگیرند. با تازه کردن غذای در دسترس جوجه ها آنان را به خوردن ترغیب کنید. (منظور پوشش خارجی غذای موجود در ظروف دانخوری است).

یک نکته مهم درباره ی تغذیه جوجه های گوشتی این است که گله پرورشی بعد از ورود به سالن در اسرع وقت شروع به خوردن و آشامیدن کند که در غیر این صورت میزان مرگ و میر بالا خواهد بود.

دانخوری جوجه های گوشتی

جیره غذایی استارتر جوجه های گوشتی نیازمند توجه و دقت شایانی است. اگر غذای استارتر دارای بو و یا ظاهر خوبی نباشد؛ به احتمال قوی در نوع و یا کیفیت غذای خریداری شده اشتباهی رخ داده است.

یک اشتباه معمول در این زمینه این است که برخی سعی می کنند از مغز دانه ذرت به عنوان جیره غذایی استارتر جوجه های گوشتی استفاده کنند اما باید دانست که جوجه های کوچک قادر به خوردن این دانه ها نبوده و در نتیجه با کمبود بسیاری از مواد مغذی ضروری و کاهش وزن بدن مواجه خواهند گشت.

دانخوری ها را مدیریت کنید به نحوی که غذا در سراسر محوطه به طور متعادل پخش شود. محل دانخوری ها را طوری تنظیم نمایید که فضای دانخوری کافی به ازای هر جوجه موجود و از طرفی غذا برای همه در دسترس باشد.

زمان تغذیه جوجه ها از یک روز تا روز بعدی باید ثابت باشد چرا که پرندگان موجوداتی هستند که طبق عادت و غریزه عمل می کنند. آن ها با برنامه زمانی ثابت برای تغذیه خو گرفته و با همان روتین های همیشگی آسوده و با نشاط خواهند بود. البته پرندگان تقریباً هر الگوی روزانه ای را خواهند پذیرفت اما بهترین عملکرد را زمانی از خود نشان خواهند داد که هر روز همان الگوی همیشگی را دریافت کنند.

در زمان های بسیار قدیم؛ مرغداران روزانه همان کلاه و رنگ لباس را در سالن مرغداری می پوشیدند تا وجودشان برای طیور نامأنوس نبوده و ایجاد استرس نکند. بنده چنین روتینی را تصدیق نمی کنم اما باز هم تأکید می کنم که اگر جوجه هایتان هر روز در همان ساعت تغذیه شوند از میزان استرس شان کاسته شده و بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

و نکته آخر درباره ی تغذیه جوجه های گوشتی این که مقدار مصرف غذای روزانه شان بسیار مهم است چرا که در غیر اینصورت دارای وزن ایده آل و برنامه ریزی شده نخواهند بود. آنها باید مقدار مشخصی غذا دریافت کنند نه کمتر و نه بیشتر.

بنابراین جهت اندازه گیری مقدار غذای روزانه آنان از ابزاری با مقیاس و کالیبراسیون دقیق استفاده کنید چرا که بسیاری از گله های پرورشی به دلیل چنین اشتباهاتی تلف شده یا نتایج دلخواه را عاید مرغداران نمی کنند.

واکسیناسیون

واکسیناسیون طیور از طریق آب آشامیدنی از معمول ترین روش های انتقال واکسن به آنان است. اما در حالی که این متد می تواند بسیار راحت و سریع  باشد، معمولاً به درستی اجرا نشده و نتایج ضعیفی در پیشگیری از بیماریهای طیور به دست می دهد.

واکسیناسیون جوجه های گوشتی از طریق آب آشامیدنی

تمامی پرندگان باید واکسن آشامیدنی را ظرف 2 ساعت پس از انحلال در آب بخورند. رمز موفقیت در این متد این است که تک تک پرندگان آب حاوی واکسن را مصرف کنند و نکته دیگر اینکه عصر روز قبل از واکسیناسیون و یا در صبح روز واکسینه شدن نباید آب بخورند.

زمان، حجم واکسن و شرایط آب و هوایی باید در این زمینه در نظر گرفته شوند. در بیشتر موارد بستن خطوط آبرسانی قبل از خاموشی یک روز قبل از واکسیناسیون باعث می شود که پرندگان روز بعد (روز واکسیناسیون) احساس تشنگی کرده و در نتیجه همه به طور ذاتی تمایل به نوشیدن آب حاوی واکسن خواهند داشت.

اما اگر هوا خیلی گرم باشد (دمای هوای محیط خارج 35 درجه سانتیگراد) احساس تشنگی در پرندگان بیشتر خواهد بود و لذا فاصله زمانی بین قطع آب و شروع واکسیناسیون باید کوتاه تر شود.

تمامی طیور باید زمانی به طرف خطوط آبخوری هدایت شوند که واکسن حاضر باشد؛ و اما فاکتور مهم دیگر حجم واکسن مورد استفاده می باشد. هرچه طیور سن بالاتری داسته باشند باید حجم واکسن نیز بیشتر در نظر گرفته شود تا مطمئن شوید که تک تک شان واکسینه می شوند.

در سالن های دارای آب کلریده باید از پایاساز واکسن استفاده شود چرا که در غیر اینصورت کلرین تمام واکسن های زنده را از بین خواهد برد.

موفق باشید

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

اخـــــبـــار

انحصار در واردات نهاده‌های دامی توسط دو نفر

۶۵ هزار دلار داروی دامپزشکی ساخت سمنان به خارج کشور صادر شد

کاهش ۸۰ درصد آنفلوآنزای طیور

افزایش۳۵درصدی هزینه تولیدتخم مرغ

صنعت مرغداری هرمزگان در حال نابودی است

صادرات جوجه از استان اردبیل افزایش یافت

توصیه‌های دامپزشکی در مورد تب کریمه

هزینه بالای خوراک، چالش بزرگ صنعت دام و طیور

رئیس شورای تامین دام کشور، گفت: با هدف تنطیم بازار و کاهش قیمت، شبکه توزیع گوشت گرم دام‌های وارداتی

عرضه گوشت دام زنده وارداتی در قصابی‌ها

مرغداران گلپایگانی در آستانه ورشکستگی هستند

برای خرید علوفه دیگر پولی نداریم

بتائین به کمبود تخم‌مرغ در تابستان کمک می‌کند

فعالان صنعت دام و طیور انگیزه سرمایه گذاری و تولید ندارند

غذا دادن یا ندادن؟ اهمیت زود خوراک دادن به جوجه ها

امنیت زیستی و مراقبت‌های لازم در زمان شیوع آنفلوانزا

تسهیلات ارزان قیمت نهاده های دامی و کشاورزی تامین می شود

شیوع آنفلوانزای پرندگان در عربستان سعودی و تایوان تائید شد

عرضه گوشت خارج از چرخه کشتارگاه ممنوع است

خراسان رضوی ظرفیت افزایش تولید تخم مرغ را دارد