مواردی که در ساخت قفس پرورش جوجه باید رعایت شوند

10 / 10
از 1 کاربر

آیا شما هم در ساختن قفس های دوران پرورشجوجه ها، این موارد را رعایت می کنید؟

 مشخصات قفس دوران پرورش:

 مشخصات قفس دوران پرورش

تفاوت این مشخصات به خاطر تنوع سازندگان این نوع وسایل و روش های مورد استفاده در دوران پرورش و رشد است

معمولا ابتدا جوجه ها را در قفسی که دارای یک واحد گرم کننده است می ریزند، سپس تعدادی از آنها را به قفس یا قفس های دیگر انتقال می دهند. بنابراین با بزرگ تر شدن جوجه ها فضای بیشتری در اختیار آنها قرار داده می شود.

 اندازه ی قفس دوران پرورش:

اندازه ی قفس دوران پرورش

 معمولا از قفس های دوران پرورش برای دوران رشد نیز استفاده می شود که این قفس ها حدود 41-31 سانتی متر ارتفاع دارند، ولی اندازه کف آنها متفاوت است.

تعدادی از اندازه های معمولی کف قفس به قرار زیر هستند:

طول

 

عرض

 

61

×

9/55

سانتی متر

61

×

61

سانتی متر

6/68

×

61

سانتی متر

4/91

×

61

سانتی متر

  مواد مورد استفاده در ساختمان کف:

 کف قفس های دوران پرورش از مواد ذیل ساخته می شود:

 توری به هم بافته شده:

 توری به هم بافته شده در کف قفس

 معمولا اندازه چشمه توری 3/1 × 1/5 سانتی متر یا 5/2 × 5/2 سانتی متر بوده و ضخامت سیم توری حدود نمره 14 می باشد. در صورتی که اندازه چشمه ها بزرگ تر از 25/1 سانتی متر باشد باید برای 2 هفته اول روی کف را با کارتن پوشانید.

 پلاستیک:

کف پلاستیکی قفس

 این صفحات یا تماما پلاستیکی هستند یا این که از سیم ها پوشیده شده از پلاستیک می باشند.

 شیب کف:

 کف اکثر قفس های دوران پرورش شیب ندارد، ولی بعضی اوقات قسمت جلوی دانخوری کمی بلندتر از سایر نواحی در نظر گرفته می شود.

 جلوی قفس:

دانخوری جلوی قفس

 در اکثر موارد، دانخوری در قسمت جلوی قفس نزدیک راهرو قرار داده می شود. فاصله سیم های دیواره جلوئی قفس قابل تنظیم است

این امر باعث می شود که جوجه ها به دان دسترسی داشته ولی نتوانند از قفس خارج شوند. با تنظیم فاصله سیم های دیواره جلوئی قفس، پرندگان در سنین مختلف می توانند از دانخوری استفاده نمایند.

 درب قفس:

 درب در قسمت جلویی یا بالایی قفس دوران پرورش به نحوی تعبیه می گردد که بتوان به راحتی پرنده را داخل یا خارج نمود.

 منابع حرارتی:

به جز مواردی که از سیستم اتاق گرم استفاده می شود، در بقیه مواد لازم است که از منابع حرارتی کمکی استفاده گردد. برای انجام این کار روش های مختلفی وجود دارد که استفاده از لوله آب گرم در قسمت بالای قفس و در طول سالن معمولی ترین آن خواهد بود.

 آبخوری:

 آبخوری ودانخوری قفس

 در سیستم قفس می توان از انواع آبخوری فنجانی، پستانکی، ترافی و غیره استفاده نمود. در هر صورت ارتفاع آبخوری باید قابل تنظیم باشد تا طیور سنین مختلف بتوانند از آنها استفاده نمایند.

 دانخوری:

 بهترین نوع دانخوری که در این سیستم به کار می رود نوع ترافی بوده که می تواند به طور دستی یا اتوماتیک پر گردد. در عین حال ارتفاع آنها نیز باید قابل تنظیم باشد.

 مشخصات قفس دوران رشد:

 قفس دوران رشد

چون به طور معمول از قفس های دوران پرورش در دوران رشد نیز استفاده می شود عموما مشخصات مشابهی دارند، ولی در بعضی موارد سالن های دوران رشد و سالن های دوران پرورش از هم مجزا می باشند.

 اندازه قفس:

 در اکثر موارد اندازه قفس های دوران رشد مشابه اندازه قفس های دوران پرورش می باشد، فقط به خاطر بزرگ تر بودن طیور در دوران رشد تعداد کمتری در هر قفس جا داده می شوند و معمولا فضای مورد نیاز به ازاء هر قطعه پولت دو برابر می گردد.

 کف:

 اندازه چشمه های توری که در کف قفس قرار دارد باید به اندازه ی بزرگ باشد که مواد دفعی بتواند به راحتی از آن پایین بریزد. این چشمه ها در اندازه های متعدد بوده و کف بایستی مسطح یا نسبتا مسطح در نظر گرفته شود

 آبخوری:

 آبخوری قفس رشد

 انواع آبخوری هایی که در این دوران به کار می رود مشابه آبخوری های مورد استفاده در دوران پرورش می باشد، ولی فقط ارتفاع آنها بیشتر است.

 دانخوری:

 معمولی ترین نوع دانخوری برای دوران رشد نوع ترافی می باشد که ممکن است به طور دستی یا اتوماتیک پر گردد. وقتی تراف ها به طور اتوماتیک پر شوند لازم نیست که تراف ها در خارج قفس نصب شده باشند، بلکه اگر تعدادی نیز در مرکز قرار داده شوند پرنده خواهد توانست که از هر دو طرف تراف دان مصرف نماید

تراف ها حدود 15- 13 سانتی متر عرض داشته و لبه آن باید طوری باشد تا از اتلاف دان جلوگیری به عمل آید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :