تخم مرغ نطفه دار استاندارد جوجه کشی چگونه تامین میشود؟

10 / 10
از 1 کاربر

تاثیر فوق العاده تامین تخم مرغ بر بازدهی بالای مراکز جوجه کشی

اداره یک جوجه کشی به منظور تولید هر چه بیشتر جوجه با کیفیت بالا از تخم مرغ های قابل جوجه کشی دریافت شده است. همچنین تولید جوجه باید اقتصادی باشد. بنابراین مدیران باید از هر مسئله مهمی حتی اگر کم اهمیت باشد آگاهی یابند تا بهترین روش را برای کسب بیشترین بازدهی انتخاب کنند. تامین تخم مرغ تاثیر بسیار بالایی بر بازدهی مناسب یک مرکز جوجه کشی دارد.

 تامین تخم مرغ های قابل جوجه کشی

اغلب هچری ها خودشان دارای گله مادر هستند و یا حداقل با یک پرورش دهنده مرغ مادر قرارداد دارند که تامین تخم مرغ قابل جوجه کشی آنها را تضمین نماید.

 منبع تامین تخم مرغ

هچری هایی که گله مادر دارند:

 تامین تخم مرغ های قابل جوجه کشی

هچری ممکن است خود دارای گله مادر باشد و یا با یک گله مادر برای تامین تخم مرغ جوجه کشی قرارداد ببندد. در مورد اخیر نیز جوجه کشی در حقیقت مالک گله مادر است و طرف قرارداد بر اساس موارد توافق شده به ازای تخم مرغی که تولید می کند مبلغی دریافت می نماید.

 تامین تخم مرغ مرکز جوجه کشی از صاحبان گله های مادر:

در نقاط مختلف دنیا مرغدارانی وجود دارند که فقط مالک گله مادر و فارم طیور هستند و اغلب با یک هچری برای تولید و تامین تخم مرغ هایی با کیفیت از پیش تایین شده قرارداد دارند.

 هچری متعلق به مالک گله مادر نیست اما در بیشتر موارد هچری وجهی به مالک گله مادر پرداخت می کند. به این ترتیب که هچری ممکن است از طریق پرداخت وام به بودجه اداره گله مادر کمک کند و مالک گله مادر توافق میکند که قرض خود را به وسیله تامین کردن هفتگی تخم مرغ های مورد نیاز هچری باز پس دهد.

 روش های دیگر تامین کردن تخم مرغ جوجه کشی:

روش های دیگر تامین کردن تخم مرغ جوجه کشی

گاهی یک جوجه کشی ممکن است بیشتر از مقدار مورد نیاز تخم مرغ قابل جوجه کشی تهیه نماید، در حالی که جوجه کشی دیگر کمبود دارد. در موارد این چنین آن جوجه کشی که تخم مرغ اضافی دارد، تخم مرغ هایش را به جوجه کشی دیگر میفروشد. گاهی هم یک شخص سرپرست چندین اداره جوجه کشی است.

 مراکزی که تخم مرغ های قابل جوجه کشی در آن تولید می شوند:

در بعضی از ممالک روش دیگری برای آماده کردن تخم مرغ وجود دارد. تعداد کثیری از مالکین گله مادر برای تامین تخم مرغ های قابل جوجه در آوری با یک شرکت که وظیفه اش جمع کردن تخم مرغ قابل جوجه درآوری است قرارداد منعقد می نماید.

 این شرکت ها از سویی با جوجه کشی هایی قرارداد دارند که تخم مرغ های نطفه دار ایجاد شده را به طور هفتگی و مستقیم به آنها بفروشد. در موارد دیگر امکان دارد تخم مرغ ها به جاهای دیگر که نیاز دارند، انتقال یابد.

 تخم مرغ ها چگونه به جوجه کشی تحویل داده می شوند؟

تخم مرغ ها چگونه به جوجه کشی تحویل داده می شوند؟

اصولا تخم مرغ های قابل جوجه درآوری به وسیله کامیون به جوجه کشی می رسند، ولی گاهی ممکن است حمل و نقل هوایی و یا با قطار انجام شود. به علت اینکه هدف خیلی از جوجه کشی ها تولید جوجه های سالم و دور از MG و MS است، باید مواظب باشند که از ورود این موارد به جوجه کشی ها ممانعت شود. در اینچنین موارد تخم مرغ های قابل جوجه در آوری که تحویل گرفته می شوند باید از موارد اینچنین مبرا باشند. برای مبرا بودن باید موارد زیر را رعایت کنند:

 1.  راننده کامیون و سرنشینان پیش از ورود به کامیون حامل، و یا قبل از ورود به اداره جوجه کشی باید حمام بروند و البسه تمیز به تن کنند. همچنین کلاه مخصوص و کفش مخصوص داشته باشند.

2.  تمام کامیون ها باید با گاز فرمالین بخار داده شوند و یا به روش های دیگر ضد عفونی شوند.

3.  تخم مرغ های بدون بیماری و بدون ارگانیسم های مایکو پلاسماگائی سپتیکوم و مایکو پلاسما سینوویه باید بارگیری شوند.

 محل نگهداری تخم مرغ:

 محل نگهداری تخم مرغ

تخم مرغ ها بر روی شانه های مقوایی و یا پلاستیکی جمع آوری می شوند و بعد از آن در کارتن یا روی گاری قرار گرفته و به جوجه کشی تحویل میشود. انواع شوینده تخم مرغ ها، جوجه کش ها و ودیگر وسایل، تعیین کننده جنس محفظه هستند.

 سیستم ثبت کننده تحویل تخم مرغ ها:

یک سیستم برای ثبت مقدار تخم مرغ دریافت شده باید باشد. این رویه نه تنها برای گله مادر و راننده کامیون مناسب است، بلکه برای مدیر جوجه کشی و مسئول بایگانی جوجه کشی نیز قابل استفاده میباشد.

ثبت تحویل باید شامل موارد ذیل باشد:

 منشا تخم مرغ (گله مادر، کامیون و غیره)

  1. تاریخ رسید تخم مرغ ها
  2. تخم مرغ ها مربوط به چه تعداد گله یا سالن میباشد.
  3. نژاد یا لاین گله مادر
  4. تعداد کارتن و یا تعداد دوجین تخم مرغ تحویل شده

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :