قفس هایی که میتوان در دوران پرورش جوجه استفاده کرد

10 / 10
از 1 کاربر

از چه قفس هایی در دوران تولید باید استفاده کرد؟ + (جدول راهنما)

 از بدو ابداع قفس های دوران تولید نه تنها مساحت کف آنها تغییر کرده بلکه روش قرار دادن قفس ها در سالن و همچنین تعداد طیوری که در هر قفس نگهداری می شوند نیز به طور قابل ملاحظه ای تغییر کرده است:

 سیستم های قفس:

 قفس ها را می توان بر اساس تعداد طیوری که در یک قفس نگهداری می شوند به شرح ذیل طبقه بندی نمود:

 1-  قفس های یک پرنده ای:

قفس های یک پرنده ای

  قفس های اولیه ای که ساخته شد فقط می توانست یک پولت را در خود جای دهد در حالی که امروزه به علت هزینه زیاد ساخت قفس، این نوه قفس ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 2-  قفس های چند پرنده ای: 

قفس های چند پرنده ای

این نوع قفس ها می توانند تعداد 2 قطعه پولت یا بیشتر را در خود جای دهند که معمولا از 10 - 8 قطعه بیشتر نمی شوند، ولی تعداد 4 - 3 قطعه عمومیت پیدا کرده است.

 3-  قفس های جمعی: 

 قفس های جمعی این نوع قفس ها فوق العاده بزرگ بوده که می توانند بین 30 - 20 قطعه پولت را در خود جای دهند.

 جدول تاثیر نوع قفس و سیستم سالن

 جدول تاثیر نوع قفس و سیستم سا

ترتیب قرار دادن قفس

 برای صرفه جویی در مساحت سالن که نهایتا باعث کاهش سرمایه گذاری نیز خواهد شد، روش های متعددی بوجود آمده است تا بتوان در واحد سطح تعداد بیشتری قفس قرار دارد. این موضوع باعث می شود تا قفس ها از نظر ترتیب قرار گرفتن به شرح ذیل طبقه بندی گردند:

 1-  قفس های یک طبقه:

  قفس های یک طبقه

 نصب یک طبقه قفس در سالن نیاز به سرمایه گذاری زیادی دارد. این روش فقط در مناطق خیلی گرم که سالن فقط یک سقف می باشد اعمال می گردد.

 2-  قفس های دو طبقه:

قفس های دو طبقه

در حال حاضر استفاده از این نوع قفس معمول شده است. طبقه بالایی فرعی بوده و باعث می شود تا کود از طریق حفره های توری کف بدون تماس با طبقه پایین به کف سالن ریخته شود. اغلب اوقات به علت شکل قرار گرفتن طبقات فرعی این سیستم را سیستم پلکانی نیز می گویند.

  3-  قفس های سه طبقه:

قفس های سه طبقه

برای صرفه جویی بیشتر سطح سالن قفس های سه طبقه معمول شده است که به میزان خیلی کم با طبقه بالایی منطبق بوده و یا اصلا روی هم منطبق نیستند. برای جلوگیری از ریختن کود روی پرندگان پایینی تخته هایی را به صورت شیب دار زیرقفس های بالایی نصب می کنند که باعث می شود کود در یک منطقه ریخته شود.

 4-  قفس های چهار طبقه:

قفس های چهار طبقه

 این قفس ها مشابه قفس های سه طبقه بوده با این تفاوت که دارای چهار طبقه می باشند.

 5-  قفس های پنج طبقه:

 این قفس ها نیز مشابه قفس های سه طبقه می باشند با این تفاوت که تعداد طبقات آنها پنج عدد است.

 6-  قفس های هم طبقه:

قفس های هم طبقه

به این سیستم، سالن های دیوار به دیوار نیز می گویند. اگرچه این نوع قفس ها به صورت یک طبقه نصب می گردند ولی طوری کنار هم قرار داده می شوند که هیچ راهرویی برای کارهای خدماتی وجود ندارد. در این شرایط کلیه کارهای خدماتی توسط دستگاه های اتوماتیک موتوری که روی قفس ها نصب شده و می توانند به جلو و عقب حرکت داده شوند انجام می گیرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :