برگـزیـده ها

دستگاه جوجه کشی 24 تایی

دستگاه جوجه کشی 30 تایی

دستگاه جوجه کشی 48 تایی

دستگاه جوجه کشی 84 تایی

دستگاه جوجه کشی 126 تایی

دستگاه جوجه کشی 168 تایی

دستگاه جوجه کشی 210 تایی

دستگاه جوجه کشی420 تایی

دستگاه جوجه کشی 588 تایی

دستگاه جوجه کشی 924 تایی

دستگاه جوجه کشی 1850 تایی

دستگاه خردکن مرغ صنعتی اتوماتیک

دستگاه بالابر مرغداری صنعتی اتوماتیک

دستگاه جوجه کشی خانگی اتوماتیک و ارزان قیمت

دستگاه نطفه سنج

دستگاه آسیاب مرغداری صنعتی اتوماتیک

دستگاه میکسر مرغداری اتوماتیک

دستگاه قیف سربری

تخم نطفه دار طوطی و گونه های مختلف آن

تخم نطفه دار تضمینی شترمرغ

تخم نطفه دار طوطی کاسکوی سخنگو

تخم نطفه دار اردک

لانه های چوبی پرورش و نگهداری مرغ و خروس

قفس مخصوص پرورش و نگهداری بلدرچین

تخم نطفه دار طاووس

سم مگس کش آجیتا

دستگاه مرغ مادر مصنوعی هوشمند

تخم نطفه دار مرغ و خروس لاری

تخم نطفه دار کبک

تخم نطفه دار مرغ و خروس کوشین

تخم نطفه دار مرغ و خروس مینیاتوری یا سبرایت

تخم نطفه دار مرغ لهستانی

تخم نطفه دار مرغ و خروس کوتوله

تخم نطفه دار مرغ و خروس برهما

تخم نطفه دار مرغ و خروس نژاد سلطان

دستگاه پرکن مرغ و بوقلمون پلاستیکی

تخم نطفه دار مرغ و خروس نژاد ارمنی

تخم نطفه دار خروس نژاد فونیکس

تخم نطفه دار بلدرچین

تخم نطفه دار نژاد کاب گوشتی

تخم نطفه دار نژاد آرین گوشنی

تخم نطفه دار308راس گوشتی

دستگاه پرکن مرغ|بلدرچین|بوقلمون

تخم نطفه دار مرغ گوشتی نژاد راس

دستگاه جوجه کشی 10 تایی

تخم نطفه دار مرغ نژاد دو رگه جهادی تخم گذار

تخم نطفه دار بوقلمون

تخم نطفه دار قرقاول

تخم نطفه دار غاز محلی اوکراینی

مقـــالات

نقش مواد معدنی در جیره غذایی طیور

10 / 10
از 1 کاربر

با نقش بسیار مهم مواد معدنی در جیره غذایی طیور آشنا شوید

طیور به غیر از پروتئین ها، کربوهیدرات، چربی ها و ویتامین، به مواد معدنی نیز نیاز دارند. مقدار ضروری بعضی از این مواد معدنی آن قدر کم است که گاهی غیرقابل سنجش می باشد. بسیاری از این مواد معدنی بر مواد مغذی دیگر از نظر جذب و متابولیسم تاثیر می گذارند.

در بعضی حالات میزان نیاز فوق العاده کم است و مقادیر بیش از میزان مورد احتیاج تولید مسمومیت می کند. اگرچه اغلب این مواد معدنی باید به شکل غیرآلی به جیره اضافه شوند ولی گاهی اشکال آلی هم اهمیت دارند. درصد زیادی از مواد معدنی از دیواره روده جذب می شوند، و تنها در مواردی نادر مقدار جذب بسیار کم است.

 کلسیم:

 

نقش کلسوم در زنجیره غذایی طیور 

کلسیم برای تشکیل استخوان و پوشته تخم مرغ ضروری است، اما اعمال دیگرینیز انجام می دهد. دراستخوان ماده اصلی به صورت فسفات کلسیم ذخیره می شود، اما مقداری هم به شکل کربنات کلسیم است. پوسته تخم مرغ همواره فقط از کربنات کلسیم تشکیل می شود.

 تشکیل پوسته تخم مرغ:

 درست قبل از بلوغ جنسی و شروع تولید تخم مرغ هورمون استروژن به مقدار زیاد از تخمدان ترشح می شود و باعث افزایش کلسیم خون می گردد. از طرف دیگر غدد پاراتیروئید هورمونی ترشح می نمایند که میزان کلسیم خون را در حد ثابتی حفظ می کند.

بدن کلسیم اضافی را در استخوان ذخیره می کند تا در زمان تولید پوسته تخم مرغ از آن استفاده نماید. مقدار ذخیره استخوان هیچ ارتباط به میزان کلسیم جیره در دوران رشد ندارد در حقیقت، مقادیر زیاد کلسیم در جیره دوران رشد، برای نیل به حداکثر تولید تخم مرغ مخاطره انگیز است، و این امر احتمالا به خاطر لطمه ای است که به رشد غذه پاراتیروئید وارد می کند

یک الی دو هفته قبل از تولید اولین تخم مرغ توسط پولت، میزان کلسیم جیره را باید بیفزایند، لزوم افزودن میزان صدف یا اشکال دیگر منابع کلسیم به جیره در این دوران مورد قبول همگان است. هنگامی که تولید تخم مرغ شروع می شود کلسیم لازم برای تشکیل پوسته تخم مرغ از منشاء کلسیم جیره و استخوان ها تامین می گردد.

 فسفر:

فسفر بخش اعضم ساختمان خون را تشکیل می دهد. فسفر همچنین در سلول ها نقش مهمی در متابولیسم ایفا می کند و قسمت مهمی از آنزیم های بدن را تشکیل می دهد. تمام فسفر جیره برای طیور قابل مصرف نیست. به طور معمول فسفر جیره طیور را به دو شکل بررسی می کنند:

1-      فسفر کل

2-      فسفر قابل استفاده

 جوجه ها معمولا تنها قادر به استفاده از 30 درصد کل فسفر گیاهی هستند، در صورتی که طیور مسن تا 75 درصد آن را نیز استفاده می کنند. قابلیت استفاده از فسفرهای مشتق شده از منابع غیر بالاتر بوده و میزان آن بستگی به محلول بودن فسفر در آب دارد.

 قابلیت استفاده فسفر:

 منابع غیرآلی فراوانند ولی تعداد ناچیزی از آنها در جیره طیور استفاده می گردند، چون موادی که در جیره منظور می شوند باید قابلیت بالایی داشته باشند ارزش بیولوژیک چند منبع فسفر ذیلا ذکر شده است:

 نسبت کلسیم – فسفر:

 

 نه تنها وجود مقادیر حداقل کلسیم و فسفر در جیره از اهمیت خاصی برخوردار است بلکه باید نسبت بین آن دو نیز، بخصوص در مورد جوجه های جوان و طیور در حال رشد صحیح باشد. به طور معمول برای دو مورد جوجه های جوان و طیور در حال رشد باید جیره ای که 5/1 تا 2 قسمت کلسین دارد یک قسمت نیز فسفر داشته باشد، در صورتی که نسبت های 5/2 تا 5/3 قسمت کلسیم به یک قسمت فسفر باعث ایجاد راشی تیسم خواهند شد.

 کلسیم، فسفر و ویتامین D:

کلسیم وفسفر در تشکیل استخوان، و کلسیم در تولید پوسته تخم مرغ ضروری هستند ولی ویتامین D نیز در انجام این اعمال نقش مهمی دارد. ثابت شده که ویتامین D به تولید پروتئین مخصوصی کمک می کند که این پروتئین در دیواره روده مستقر گردیده و موظف است کلسیم محلول را از دیواره روده عبور داده و به سلول ها برساند. ویتامین D همچنین کلسیم را به نواحی از بدن که به آن نیاز دارند می رساند.

 مقدار کلسیم و فسفر جیره:

 میزان این دو ماده معدنی در جیره ها باید در یک محدوده خاصی حفظ شود که این امر بستگی به سن و نوع پرنده دارد.

 سدیم، کلر و پتاسیم:

نقش سدیم در زنجیره غذایی طیورنقش کلر در زنجیره غذایی طیور

 

 

این سه ماده معدنی در تعادل اسید و باز بدن نقش دارند. برای رفع نیاز سدیم و کلر طیور به مواد غذایی طبیعی جیره نمک اضافه می کنند. مقدار نمکی که به جیره ها اضافه می شود به ندرت بیش از 25/0 تا 35/0 درصد خواهد بود. مقادیر زیاد نمک تاثیر ملین دارند.

افزودن نمک به میزان بیش از 8 درصد سبب مرگ می گردد. پتاسیم برای طیور ضروری است اما معمولا میزان آن در مواد غذایی اولیه کافی بوده و به صورت مکمل به جیره ها اضافه نمی شود.

 گوگرد:

گوگرد بخشی از ساختمان دو اسید آمینه مهم سیستین و متیونین است که در پروتئین مواد غذایی موجودند. فرم طبیعی سیستین در داخل بدن به سرعت با اکسیده شدن به سیستین تبدیل می گردد. گوگرد همچینین در تشکیل آنزیم ها و هورمون های خاصی شرکت دارد

سیستین و متیونین به دلیل آن که مکمل یکدیگر تلقی می گردند تواما تحت عنوان کل اسیدهای آمینه گوگرددار مطرح هستند.

 ید:

نقش اصلی ید ساختن هورمون غذه تیروئید (تیروکسین) است. وقتی جیره از نظر ید فقیر باشد، اندازه غده تیروئید افزایش یافته و باعث گواتر می شود. به علاوه بخشی از اعمال متابولیکی بدن طیور جوان و مسن به ید بستگی دارد

ید همچنین برای رشد جنین مورد نیاز است. وقتی میزان ید در تخم مرغ قابل جوجه کشی کم باشد توانایی جوجه در آوری نیز کم می شود. ید معمولا به صورت نمک یددار به جیره افزوده می شود.

آهن و مس:

کمبود مس و آهن باعث کم خونی می شود. گلبول های قرمز دارای آهن هستند، این مواد معدنی برای تولید رنگ پر نژادهای خالص نیز مورد نیاز می باشند. وقتی هموگلوبین در حال شکل گرفتن است، برای مورد استفاده قرار گرفتن آهن ضروری است که مس نیز وجود داشته باشد

میزان نیاز به اهن و مس جیره باید به طور دقیق محاسبه شود، زیرا مصرف اضافی آنها مسمومیت زاست. نیاز به اهن در حدود 5 تا 10 برابر مس است. معمولا برای رفع کمبود، فقط مقادیر کمی از این مواد معدنی را به جیره ها اضافه می کنند.

 منگنز:

عمل اصلی منگنز جلوگیری از پروزیس (در رفتگی وتر پا) است. این عارضه وضعیتی است که درآن مفصل پا بزرگ می شود و وتر آشیل از روی استخووان لغزنده و ساق پاربه یک طرف می چرخد

منگنز همچنین برای رشد طبیعی، تشکیل پوسته تخم مرغ، توانایی جوجه درآوری لازم است و از بروز عدم تعادل طیور در ایستادن جلوگیری می کند. چون جیره ها معمولا از نظر این ماده معدنی کمبود دارند، افزودن آن به صورت سولفات و یا اکسید منگنز ضروری است.

معمولا تنها 70 درصد منگنز اضافه شده به جیره مورد استفاده قرار می گیرد. افزودن 30 تا 50 میلی گرم منگنز به هر تن غذا از بروز پروزیس جلوگیری می کند و مقادیر 50 تا 75 میلی گرم منگنز در هر تن غذا قدرت پوسته تخم مرغ را افزایش می دهند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

اخـــــبـــار

ارز یارانه‌ای نتوانست جلوی افزایش قیمت کنجاله سویا را بگیرد

حدود10 درصد گوشت قرمز مصرفی کشور وارداتی است

خروج ترامپ از برجام تاثیری بر قیمت مرغ نداشت

روند صعودی پرورش شتر شیری در سمنان

زنگ خطر نابودی صنعت شیر و گوشت کشور به صدا درآمد

مشاهده بیماری آنفلوانزای مرغی در پلدشت

کنترل تب برفکی با همکاری ۴ جانبه نهادهای بین المللی

شرکت پشتیبانی امور دام کشور قیمت خرید مرغ را افزایش داد

شیوع تب کریمه کنگو در کشور حاصل قرنطینه ناصحیح است

توزیع گوشت و مرغ با نرخ مصوب برای ماه رمضان

علل گرانی گوشت گوسفند از زبان مسئولان کرمانشاه

کاهش قیمت مرغ متاثر از کاهش تقاضای خرید

افزایش ۳۲ درصدی نرخ نهاده‌های دامی در بازار

حمایت از سرمایه گذاری برای توسعه پرورش صنعتی دام‌های کوچک

تأمین سلامت روده و بهبود عملکرد آن با استفاده از افزودنی‌های گیاهی به خوراک طیور

تهدید دائمی بیماری آنفلوانزای فوق حاد طیور

ضرورت آموزش مرغداران در سالن‌های مرغداری

خواص بی نظیر گوشت شتر مرغ

جنین بوقلمون در دمای کمتر، بهتر رشد می کند

سرفصل جدید تولید مکمل و کنسانتره در کشور با همکاری چینه چین و پروویمی هلند

مطالب کاربردی