اهمیت ضدعفونی دستگاه های جوجه کشی و انواع ضدعفونی کننده ها

9 / 10
از 1 کاربر

اهمیت ضدعفونی دستگاه های جوجه کشی و انواع ضدعفونی کننده ها

در یک پروسه جوجه کشی عوامل بسیاری وجود دارند که می توانند سبب موفقیت یا شکست در هچری و حتی مراحل بعد از آن گردند. همانطور که می دانیم دما و رطوبت دو فاکتور بسیار مهم در این زمینه هستند که تنظیم و کنترل دقیق آنها لازمه دستیابی به نتیجه ی دلخواه می باشد. اما به دفعات تجربه شده که با وجود برقراری صحیح و کامل تمامی این عوامل؛ به دلیل ضعف روشهای بهداشتی به کار گرفته شده در مراحل مختلف، پروسه در نهایت با قابلیت جوجه درآوری و هچ ضعیفی مواجه گشته است.

ضعف در بهداشت جوجه کشی و هچ نه تنها باعث کاهش درصد جوجه درآوری می شود بلکه می تواند مرگ و میر زودرس جوجه ها در نخستین روزهای حیات را نیز به دنبال داشته باشد. از جمله عوارض دیگر عملکرد ضعیف در زمینه بهداشت هچری و جوجه کشی، می توان به افزایش احتمال شیوع برخی امراض در گله در خلال دوره رشد آنان اشاره نمود.

تلفات در روزهای نخست و نیز دوره ی رشد گله ناشی از ضعف اجرای موازین بهداشتی می تواند زیان های اقتصادی بیشتری نسبت به تلفات ناشی از قابلیت جوجه درآوری و هچ ضعیف به بار آورد.

یکی از جنبه های بهداشت جوجه کشی؛ مربوط به استفاده از تخم های کاملا تمیز و بهداشتی در پروسه است. اما سوی دیگر مسأله به بهداشت انکیباتور و دستگاه هچری بر می گردد!!! و این دقیقاً همان موضوع بحث ما در این بخش است.

مهم ترین ابزار جهت تمیز و ضدعفونی نمودن انکیباتور و سینی های هچری عبارتند از:

آب، دترجنت و گریس (elbow grease).

برخی از مردم فکر می کنند که ضدعفونی کننده ها می توانند به تنهایی پاسخی برای مشکلات آنان بوده و جای ضعف در نظافت و تمیزکاری را بگیرند اما این فکر کاملاً اشتباه است!

این را همواره به یاد داشته باشید: ضدعفونی نمودن یک محیط کثیف و آلوده تقریباً غیرممکن است. اما چرا؟؟؟

پاسخ این است که تمامی انواع ضدعفونی کننده ها به محض تماس با مواد ارگانیک، بیشتر خواص و اثرات خود را از دست می دهند. پس هرچه پاکسازی آلودگی ها و کثیفی های سطح مورد نظر ضعیف تر انجام شود، میزان اثرگذاری مواد ضدعفونی کننده در این سطوح کمتر خواهد بود.

برخی ضدعفونی کننده ها در مقایسه با سایر انواع به هنگام تماس با مواد ارگانیک عملکرد قوی تر و مؤثرتری دارند. کرسول، اسید کرسیلیک و قطران زغال از جمله این مواد می باشند. از آنجایی که این مواد خورنده بوده و گازهای مهلک و سمی تولید می کنند، معمولا در دستگاه جوجه کشی مورد استفاده قرار نمی گیرند اما در سالن های پرورش طیور کاربرد دارند.

معمول ترین ضدعفنی کننده های مورد استفاده در دستگاه هچری عبارتند از

ترکیبات چهارگانه محلول آمونیاک، فنولیکس های چندگانه و ترکیبات ید.

محلول های ضدعفونی کندده دستگاه های جوجه کشی

ترکیبات چهارگانه آمونیاک معمول ترین ضدعفونی کننده مورد استفاده در تجهیزاتی مانند انکیباتور و سینی های هچری هستند چرا که معمولاً ضدحساسیت و ضدخورنده، دارای اثر سمی پایین و اثرگذاری بالا در تماس با مواد ارگانیک می باشند. از آن جایی که انکیباتور و اجزای آن باید قبل از اعمال یک ماده ضدعفونی کننده به خوبی تمیز و عاری از مواد ارگانیک باشند لذا ترکیبات چهارگانه محلول آمونیاک انتخاب بسیار خوبی محسوب می گردند.

بسیاری از فعالان در صنعت پرورش پرندگان، از فنولیکس های چندگانه استفاده می کنند. این ترکیبات محدوده بزرگی از میکروبها را از بین برده، ضدخورنده بوده، دارای اثر سمی پایین و همچنین اثرگذاری و ماندگاری بالا در تماس با مواد ارگانیک موجود در دستگاه جوجه کشی و سینی های هچری می باشند. یکی از مضرات استفاده از فنولیکس های چندگانه این است که در صورت استفاده در غلظت های بالا و یا به مدت زمان طولانی، می تواند باعث ایجاد سوزش در پوست گردد. جهت پیشگیری از چنین عارضه ای به هنگام کار با این ماده توصیه می شود که از دستکش های ضخیم استفاده نمایید.

ترکیبات ید نیز دارای اکتیویته بالایی در مقابله با محدوده وسیعی از انواع میکروبها، اثرگذاری بالا در هنگام تماس با مواد ارگانیک و همچنین قیمت کمتری در مقایسه با ترکیبات فوق الذکر می باشد. از جمله مضرات استفاده از ترکیبات ید این است که از خود لکه بر جای گذاشته، خورنده بوده (در محلول های اسیدی) و اثرات آن نیز دارای ماندگاری کمی است.

تمیزکاری کلی دستگاه با مقادیر فراوانی از گریس (elbow grease)؛ 95 الی 99 درصد کل میکروبها را از بین می برد. اگر از این ماده در اندازه و دفعات کافی استفاده شود، در مرحله بعدی فقط نیاز به استفاده از مقادیر ناچیزی ماده ضدعفونی کننده خواهیم داشت و در مواردی نیز نیازی به ماده ضدعفونی کننده نخواهد بود (در صورت تمیز بودن تخم ها). اما به هر حال بهترین نتیجه زمانی به دست می آید که پس از تمیزکاری کلی از یک ماده ضدعفونی کننده نیز استفاده گردد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :