طول دوره ی جوجه کشی کاسکو

10 / 10
از 1 کاربر

طول دوره ی جوجه کشی:

جوجه کشی کاسکو-کاسکو-دستگاه جوجه کشی

طول دوره ی جوجه کشی از تخم طوطی بسته به نژاد آن می تواند متغیر باشد اما معمولاً بین 24 الی 28 روز می باشد. برخی از نژادهای طوطی می توانند حتی در 18 روز هچ کنند. طول این دوره برای تخم طوطی کاسکو 28روز می باشد.

 

در جوجه کشی از تخم تمامی پرندگان سه فاکتور اساسی و تعیین کننده عبارتند از: دما، رطوبت و چرخش تخم ها

دمای جوجه کشی:

تحت شرایط طبیعی مهم ترین فاکتور جهت جوجه کشی موفق از تخم طوطی گرما است. تا وقتی که تخم مقادیر گرمای کافی دریافت کند و از اتلاف گرمای آن به مدت خیلی طولانی اجتناب گردد، همه چیز خوب پیش خواهد رفت. این اصل حتی در صورتیکه دمای واقعی تخم به دلیل بلند شدن طوطی مادر از روی تخم ها به طور جدی نوسان یابد برقرار می باشد. طوطی هایی که لانه شان را به ندرت ترک می کنند در مقایسه با آنهایی که در بازه های زمانی منظم لانه را ترک می کنند نرخ هچ بسیار بالاتری ندارند.

از این جا می توان چنین نتیجه گیری کرد که تخم های جوجه کشی نسبت به افت دمایی (در مقایسه با سایر فاکتورها و شرایط غیر طبیعی (تر) ) حساسیت کمتری دارند.

همچنین پدیده ای که ممکن است در دستگاه جوجه کشی اتفاق بیفتد گرمایش بیش از حد تخم های جوجه کشی است. گرمایش بیش از حد یکی از مواردی است که تخم به شدت نسبت به آن حساس بوده و می تواند منجر به مرگ جنین داخل تخم شود. به نظر می رسد که دمای 37.2 درجه ی سلسیوس برای بیشتر انواع طوطی ها نتیجه ی خوبی به دست می دهد.

در بیشتر منابع دمای بهینه ی جوجه کشی از تخم طوطی کاسکو را 37.5 درجه ی سلسیوس عنوان نموده اند.
دمای بهینه ی جوجه کشی دستگاه جوجه کشی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که مهم ترین این فاکتورها رطوبت نسبی است.
رطوبت جوجه کشی:
رطوبت های نسبی مابین 38 و 52 درجه ی سانتیگراد توسط اشخاص متبحر تحت شرایط متفاوت مورد آزمایش قرار گرفته و همه تحت شرایط مورد استفاده نتایج موفقیت آمیزی کسب نموده اند. همچنین تخم های جوجه کشی باید در طول دوره ی جوجه کشی درصدی از وزن خود را از دست بدهند. این کاهش وزن از طریق تبخیر آب از روزنه های موجود بر پوسته حاصل می گردد.
از آنجائیکه افزایش دمای جوجه کشی می تواند باعث تسریع فرایند جوجه کشی (فرا رسیدن زمان هچ) گردد بنابراین زمان کافی جهت اتلاف رطوبت (و لذا کاهش وزن تخم) وجود نخواهد داشت.
در صورت استفاده از دماهای بالاتر، باید رطوبت نسبی پایین تری اعمال گردد تا در طول دوره ی جوجه کشی کوتاه تر (ناشی از افزایش دما) اتلاف رطوبت کافی میسر گردد.
بالعکس در صورت استفاده از دماهای پایین تر طول دوره ی جوجه کشی افزایش یافته و رطوبت نسبی بالاتری باید اعمال گردد تا از تبخیر بیش از حد رطوبت داخل تخم جلوگیری شود.
تحت شرایط محیطی یکسان، تخم های بزرگتر در محدوده رطوبت های نسبی پایین تر (38 الی 45 درصد) و تخم های کوچکتر تحت رطوبت های نسبی بالاتر (46 الی 52 درصد) بهتر جواب می دهند.
آماده سازی دستگاه جوجه کشی:
هر نوع دستگاه جوجه کشی دارای فرایند آماده ساز ی منحصر به خود است. در اغلب دستگاه های جوجه کشی لازم است دما حداقل 24 الی 48 ساعت قبل از قرار دادن تخم ها داخل دستگاه تنظیم گردد تا دما و رطوبت به حالت پایدار رسیده و در صورت لزوم مجدداً تنظیم شوند.
چرخش تخم های جوجه کشی:
سومین شرط مهم در پروسه جوجه کشی فرایند چرخش تخم ها است. معمولاً چرخش تخم های طوطی 4 الی 8 بار در روز کافی است؛ هرچند برخی پیشنهاد می کنند که تخم ها هر یک ساعت 1 بار چرخانده شوند اما نتایج حاصل از تحقیقات انجام گرفته در زمینه جوجه کشی از تخم طوطی نشان می دهند که بازدهی هچ در تعداد چرخش 4 الی 8 بار در روز بالاتر است.
چرخش تخم ها را می توانید به صورت دستی و یا با استفاده از ترنر اتومات داخل دستگاه انجام دهید. بسیاری ترجیح می دهند که از ترنرهای اتومات استفاده کنند  چرا که در اینصورت هم در وقت صرفه جویی شده و هم از نوسانات داخل دستگاه (در نتیجه ی باز و بسته شدن) پیشگیری به عمل می آید.
اگر می خواهید تخم ها را بصورت دستی بچرخانید باید یک طرف تخم ها را با مداد کمرنگ علامت گذاری نموده تا بدانید که کدام سمت را رو به بالا چرخانده اید و اینکه آیا تمامی تخم ها را چرخانده اید یا نه.
چرخش تخم ها باید در 3 روز آخر یعنی همان دوره هچ جوجه متوقف گردد.

تشخیص نطفه داری تخم های جوجه کشی:

کندلینگ تخم های طوطی آسان ترین روش جهت مشاهده و نظارت بر رشد جنین و تشخیص نطفه داری تخم ها است. جهت برخورداری از بالاترین نرخ نطفه داری باید بهترین تخم ها را انتخاب کنید.

همچنین لازم است حداقل 7 الی 10 روز پس از شروع فرایند جوجه کشی تخم ها را کندلینگ کنید چون قبل از این مدت قادر به مشاهده ی رشد جنین نخواهید بود.

 

فرایند هچ:

اولین علامت شروع دوره ی هچ (3 روز آخر) ته نشین شدن محتویات داخل تخم است و این در واقع زمانی است که سلول هوایی داخل تخم بزرگ شده و از شکل گرد مانند عادی خود به شکلی بیضی وار در می آید. برخی ترجیح می دهند تا زمان ایجاد اولین ترک بر روی تخم (به علامت پایان دوره ی جوجه کشی و شروع دوره ی هچ) منتظر بمانند.

از آنجائیکه فرایند جوجه کشی به پایان رسیده و تخم به اندازه ی کافی کاهش وزن داشته رطوبت های نسبی بالا (هرچه رطوبت در دوره ی هچ بیشتر باشد بهتر است) مانعی جهت تبخیر آب داخل تخم نبوده برعکس افزایش رطوبت در این دوره مانع از چسبیدن غشای داخلی تخم به جوجه ی در حال هچ می گردد.

تخم هایی که به غشای داخلی تخم چسبیده اند باید به آنها جهت بیرون آمدن از تخم کمک شود و گرنه داخل تخم خفه شده و خواهند مرد.

فاصله ی زمانی بین ته نشینی محتویات داخل تخم و هچ معمولاً حدود 3 روز است.

جوجه کشی از تخم طوطی می تواند کاری بسیار پرسود باشد. به همین دلیل جهت دست یافتن به نتایج بهینه لازم است که درباره ی جزئیات مربوط به پروسه جوجه کشی و هچ گونه ی مورد نظر اطلاعات لازم را کسب نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :