طاووس را بشناسیم

10 / 10
از 1 کاربر

یکی از شگفتی های طاووس ریزش و رویش پرهایش است؛ همانند درختان که در فصل پاییز و زمستان برگ و بار خود را از دست می دهند و در آغاز فصل رویش ـ بهار ـ دوباره با شکوفه هایی زیبا به برگ و بار می نشینند. امام علی علیه السلام در سخنانی به بیان ریزش و رویش پرهای طاووس پرداخته و می ‏فرماید: «طاووس، چونان شکوفه ‏های پراکنده ‏ای است که باران بهار و گرمای آفتاب را در پرورش آن نقش چندانی نیست و شگفت آور آنکه هر از چند گاهی، از پوشش پرهای زیبا بیرون می ‏آید و تنْ عریان می‏ کند.  پرهای او پیاپی فرو می‏ ریزد و از نو می ‏روید. پرهای طاووس، چونان برگ خزان رسیده می ‏ریزد و دوباره رشد می‏ کند و به هم می ‏پیوندد، تا دیگر بار شکل و رنگ زیبای گذشته خود را بازیابد، بی ‏آنکه میان پرهای نو و ریخته شده، تفاوتی وجود داشته باشد یا رنگی جا به جا بروید. اگر در تماشای یکی از پرهای طاووس دقت کنی، لحظه ‏ای به سرخی گل و لحظه ‏ای دیگر به سبزی زَبَرجَد و گاه به زردی زر ناب جلوه می ‏کند. راستی! هوش‏ های ژرف ‏اندیش و عقل ‏های پرتلاش، چگونه این همه از حقایق موجود در پدیده ‏ها را می ‏تواند درک کند و چگونه گفتار توصیفگران، به نظم کشیدن این همه زیبایی را بیان تواند کرد؟».پرنده ایست زیبا که به واسطه پرهای زیبایش معروف می باشد. این پرنده دارای صدایی بلند و گوش خراش است. نوع نر این پرنده دارای پرهای باشکوه و بلند که تا ۱/۵ متر هم رشد می کند می رسد، طول کل بدن این پرنده از نوک تا انتهای دم در پرنده بالغ تا ۲/۵ متر هم رشد می کند.

طاووس

از خصوصیات نوع نر این پرنده ، به گستردن بالها و خودنمایی در مقابل نوع ماده خود که فاقد پرهای زیبا می باشد می توان اشاره کرد.

این گونه از ماکیان در طبیعت در دسته هایی متشکل از یک نر و دو تا چند ماده به پرسه زنی و گشت زنی به دنبال غذا می گردند

نوع طاووس هندی اصیل در این گونه نرها از گردن تا زیر سینه آبی متالیک، روی بالها بصورت راه راه زمینه کرم با رگه های سیاه و شاه پرهای پروازی شکلاتی رنگ ، دم سبز با گلهای چشمی شکل که هرچه سن نر بیشتر شود طول پرهای دم بلندتر می شود، می باشد.

ماده ها گردن سبز خالدار، سینه کرم رنگ، پشت قهوه ای تیره، نوک و پاها قهوه ای تیره می باشند.

پوست صورت نرها و ماده ها بدون مو و سفید رنگ می باشد.

در طاووس هایی که با نوع سیلور زاد اوری کردند، که به نام سرمه ای(مصری) شهرت دارند، نرها از گردن تا زیر سینه آبی متالیک، روی بالها به صورت سرمه ای پولکی و شاه پرهای پروازی شکلاتی رنگ، دم سبز با گلهای چشمی شکل که هر چه سن نر بیشتر شود طول پرهای دم بلندتر می شود، است و واجد کاکل پرچمی به رنگ آبی و پشت سبز پولکی  می باشد.

ماده ها زمینه کرم روشن و روی گردن خالهای سبزومشکی و پشت کمرخالهای مشکی که گاهی پشت را کاملا تیره میکند ،دارای کاکل پرچمی به رنگ حنایی و نوک وپاها قهوه ای تیره می باشد.

پوست صورت نرها و ماده ها بدون مو و سفید رنگ می باشد.

تخم طاووس

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :