برگـزیـده ها

دستگاه جوجه کشی 10 تایی

دستگاه جوجه کشی 24 تایی

دستگاه جوجه کشی 30 تایی

دستگاه جوجه کشی 48 تایی

دستگاه جوجه کشی 84 تایی

دستگاه جوجه کشی 126 تایی

دستگاه جوجه کشی 168 تایی

دستگاه جوجه کشی 210 تایی

دستگاه جوجه کشی420 تایی

دستگاه جوجه کشی 588 تایی

دستگاه جوجه کشی 1008 تایی

دستگاه جوجه کشی 2016 تایی

دستگاه جوجه کشی 4000تایی

دستگاه خردکن مرغ صنعتی اتوماتیک

دستگاه بالابر مرغداری صنعتی اتوماتیک

دستگاه جوجه کشی خانگی اتوماتیک و ارزان قیمت

دستگاه نطفه سنج

دستگاه آسیاب مرغداری صنعتی اتوماتیک

دستگاه میکسر مرغداری اتوماتیک

دستگاه قیف سربری

تخم نطفه دار طوطی و گونه های مختلف آن

تخم نطفه دار تضمینی شترمرغ

تخم نطفه دار طوطی کاسکوی سخنگو

تخم نطفه دار اردک

لانه های چوبی پرورش و نگهداری مرغ و خروس

قفس مخصوص پرورش و نگهداری بلدرچین

تخم نطفه دار طاووس

سم مگس کش آجیتا

دستگاه مرغ مادر مصنوعی هوشمند

تخم نطفه دار مرغ و خروس لاری

تخم نطفه دار کبک

تخم نطفه دار مرغ و خروس کوشین

تخم نطفه دار مرغ و خروس مینیاتوری یا سبرایت

تخم نطفه دار مرغ لهستانی

تخم نطفه دار مرغ و خروس کوتوله

تخم نطفه دار مرغ و خروس برهما

تخم نطفه دار مرغ و خروس نژاد سلطان

دستگاه پرکن مرغ و بوقلمون پلاستیکی

تخم نطفه دار مرغ و خروس نژاد ارمنی

تخم نطفه دار خروس نژاد فونیکس

تخم نطفه دار بلدرچین

تخم نطفه دار نژاد کاب گوشتی

تخم نطفه دار نژاد آرین گوشتی

تخم نطفه دار308راس گوشتی

دستگاه پرکن مرغ|بلدرچین|بوقلمون

تخم نطفه دار مرغ گوشتی نژاد راس

تخم نطفه دار مرغ نژاد دو رگه جهادی تخم گذار

تخم نطفه دار بوقلمون

تخم نطفه دار قرقاول

تخم نطفه دار غاز محلی اوکراینی

برای یک جوجه کشی اصولی چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

10 / 10
از 1 کاربر

 

برای یک جوجه کشی اصولی چه تجهیزاتی نیاز داریم؟(بخش اول)

داشتن وسایل خوب هچری باعث افزایش بازدهی جوجه کشی خواهد شد، چون نه تنها توانایی جوجه در آوری تخم مرغ ها بهبود می یابد، بلکه نیروی کاری کمتری هم مصرف می گردد، و هردو اینها در راندمان تولید نقش دارند

وسایل هچری برای حمل و نقل و درجه بندی تخم مرغ های وارد شده به هچری، جوجه های از تخم خارج شده و آماده کردن آنها جهت تحویل لازم خواهند شد. اندازه و تعداد این وسایل برای همه هچری ها نمی تواند استاندارد باشد و عوامل چندی  در این زمینه دخالت دارند:

  1. انداره هچری
  2. تعداد هچ در هفته
  3. برنامه های کنترل بیماری ها
  4. نوع جوجه ها (جوجه مادر و یا جوجه تخمگذار تجارتی)
  5. نوع انکوباتورها
  6. سرویس های احتمالی هچری مانند قطع نوک، تعیین جنسیت، قطع تاج، قطع انگشت، واکسیناسیون و ...

تجهیزات مورد نیاز برای کسب موفقیت در جوجه کشی

1. تجهیزات سیستم آب

فیلترها و سبک کننده های آب:

آب مورد استفاده در هچری را باید تجزیه کنند. زیاد بودن مواد معدنی در آب باعث ایجاد رسوب روی کنترل کننده های رطوبت و مه پاش ها شده و این وسایل را از کار می اندازند. شیرها به خوبی محکم نشده و همچنان نشت خواهند داشت. برای رفع این مشکل باید از فیلتر و سختی گیر استفاده نمود.

آب گرمکن:

در هچری نیاز به آب داغ خیلی زیاد است. حمام های مخصوص پرسنل، شستشو و ضدعفونی وسایل به مقدار زیادی آب داغ نیاز دارد، جهت تامین این نیاز حرارت دهنده های صنعتی با ظرفیت بالا باید در هچری نصب گردند.

2. وسایل حمل و نقل تخم مرغ ها

2. وسایل حمل و نقل تخم مرغ ها

برای کاهش هزینه کارگری در هچری به یک سری دستگاه هایی که بعضی کارها را انجام می دهند احتیاج خواهد شد. اگرچه معمولا تخم مرغ های جوجه کشی را در کارتن گذاشته و بعد به هچری تحویل تحویل می دهند، ولی در این روش تخم مرغ ها چندین بار دستکاری می شوند

جدیدترین روش انتقال آن است که تخم مرغ ها را در محل فارم در سینی های انکوباتور قرار می دهند و بعد سینی ها را در گاری قرار داده و به هچری منتقل می نمایند.در بعضی از انواع انکوباتورها، گاری ها را مستقیما به اتاق دود برده و سپس به ستر می برند.

گاری های هچری:

گاری های هچری

کارتن ها و شانه های تخم مرغ و کارتن های جوجه ها نباید بیش از میزان نیاز دستکاری و جابه جا شوند. برای نقل و انتقال اینها در نواحی مختلف هچری گاری های گوناگونی وجود دارد:

گاری های چهارچرخ:

اینها اندازه های مختلف داشته و دارای چهارچرخ هسنتد.

گاری های دو چرخ:

گاری های بزرگ تری هستند که دارای دو چرخ در یک انتها و در انتهای دیگر دو پایه ثابت دارند. پایه های ثابت این گاری را بلند کرده و گاری را جرکت می دهند. ظرفیت اینها 20 تا 25 کارتن تخم مرغ 30 دوجینی یا 544 کیلوگرم می باشد.

گاری های درستی:

اینها گاری های سبک وزنی با دوچرخ و یک دسته بلند هستند. طول اضافی دسته ها برای تطبیق با بارهای سنگین لازم می گردد. با یک عدد از یان گاری ها می توان در حدود 5-4 کارتن تخم مرغ را حمل کرد. ظرفیت وزنی این گاری ها 115 کیلوگرم می باشد.

چرخ دستی متحرک:

وقتی تخم مرغ ها از لانه های تخمگذاری جمع آوری می شوند، اغب در کارتن ها و روی چرخ دستی متحرک گذاسته می شوند و بعدا با یک جرثقیل چنگکی حمل می گردند.

نوار نقاله :

نوار نقاله

وسایلی هستند که برای حمل کارتن های تخم مرغ و جوجه در فاصله های کوتاه استفاده می شوند. نوار نقاله برای کاستن کار کارگری در هچری ها استفاده می شود و انتقال سریع تعداد زیادی تخم مرغ را با کمترین ضربه های فیزیکی امکان پذیر می گرداند.

3. دستگاه های درجه بندی و شستشوی تخم مرغ

در خیلی از دستگاه های جوجه کشی قبل از قرار دادن تخم مرغ ها در انکوباتور آنها را درجه بندی می کنند، در بعضی دیگرشستشوی تخم یک روش معمول است.

دستگاه مکنده ای برای بلند کردن تخم مرغ:

دستگاه مکنده ای برای بلند کردن تخم مرغ

برای برداشت تخم مرغ ها از شانه ها از بلندکننده هایی که با خلا کار میکنند استفاده می شود که اغلب آن ها به وسیله مکش تخم مرغ را بر میدارند. بلند کننده ها به وسیله پمپ های خلا کار میکنند که یک مکش روی سر پستانک های لاستیکی خواهند داشت.

تعداد سر پستانک های پلاستیکی از 12 تا 48 عدد متفاوت است. اغلب این بلندکننده ها 6x6 هستند. اینها می توانند از شانه هایی که 6 تخم مرغ در طول و 6 تخم مرغ در عرضشان قرار می گیرد برداشت کنند و 36 تخم مرغ را یکجا برمی دارند. بعضی دیگر بزرگ ترند (6x8)و 48 تخم مرغ را یکجا برمی دارند

ظرفیت بلندکننده ها به وسیله شانه هایی که تخم مرغ در آن ها جا دارند و به هچری تحویل می شوند تعیین میگردد.

بلندکننده های مخصوص:

این بلندکننده ها مخصوص انتقال تخم مرغ ها از شانه های تخم مرغ به دستگاه های انکوباتور ساخته شده اند. اینها ابتدا تخم مرغ را بلند می کنند، سپس فاصله بین ردیف های تخم مرغ را طوری کم میکنندکه ردیف های تخم مرغ به طور مناسب در شانه های انکوباتور قرار گیرند.

درجه بندی تخم مرغ های قابل جوجه کشی:

برای درجه بندی تخم مرغ ها می توان از دستگاه های جوجه کشی اتوماتیک استفاده کرد. اشکال مختلف این دستگاه ها در بازار وجود دارد که شکل و ظرفیت های متفاوتی دارند. شخصی باید این کار را به عهده بگیرد که در کار خود ماهر باشد و در زمانی کوتاه با کمترین درصد شکستگی تخم مرغ کارش را انجام دهد.

چگونه دستگاه های درجه بندی تخم مرغ برای اندازه های مختلف تنظیم می شوند؟

اغلب این دستگاه ها برای درجه بندی کارتن های تخم مرغ 30 دوجینی در هر ساعت میزان شده اند و این عمل را به طور مداوم انجام می دهند. معمولا این کار صددرصد صحیح نبوده و در عمل 85درصد از کار قابل قبول است.

ماشین ها شستشوی تخم مرغ:

 ماشین ها شستشوی تخم مرغ

تخم مرغ های قابل جوجه کشی را می توان در ماشین های شستشوی تخم مرغ به طور مطلوب شستشو کرد. ابتدا تخم مرغ ها به مدت 8 ت 12 ساعت در درجه حرارت 3/18 سانتی گراد قرار می گیرند و سپس شسته می شوند. برای شستشوباید از ترکیبات پاک کننده متعادل استفاده شود. درجه حرارت آب شستشو باید در حدود 43 درجه سانتی گراد باشد و به آن حدود200ppm کلر اضافه شود.

هرگاه بخواهند از ترکیب پاک کننده جدیدی استفاده کنند باید آب شستشودهنده قبلی را به طور کامل تخلیه نمایند.

جدول پایین ظرفیت چند نمونه از دستگاه های درجه بندی تخم مرغ ها را نشان می دهد.

تعداد تخم مرغ درجه بندی شده

ظرفیت دستگاه درجه بندی (تعداد –کارتن تخم مرغ 30 دوجینی در هر ساعت)

30

50

100

150

200

زمان لازم برای درجه بندی تخم مرغ (ساعت)

50000

6/4

8/2

4/1

9/0

7/0

100000

3/9

6/5

8/2

9/1

4/1

150000

9/13

3/8

2/4

8/2

1/2

200000

5/18

1/11

6/5

7/3

8/2

250000

2/23

9/13

9/6

6/4

5/3

300000

8/27

7/16

3/8

6/5

6/4

 مواد پاک کننده مورد استفاده در شستشو:

پایه و اساس ترکیبات شستشو دهنده را پاک کننده ها تشکیل می دهند. انواع متفاوتی از اینها در بازار موجود است. از پاک کننده های مخصوص لباسشویی نباید استفاده شود. اگر پاک کننده کف می کند باید از محلول های ضدکف به آب شستشو دهنده اضافه شود.

سختی آب مقدار پاک کننده مورد نیاز را تعیین می کند:

هرچه مقدار مواد معدنی آب بیشتر باشد باید از مقدار بیشتری پاک کننده استفاده گردد. نمونه هایی از آب باید تجزیه شود تا مقدار دقیق پاک کننده مورد نیاز معلوم گردد. هنگامی که مقدار موادمعدنی آب خیلی زیاد باشد می توان از دستگاه سختی گیر آب استفاده نمود. به بخش 39-پ توجه کنید.

گاهی مواد ضدعفونی کننده به آب شستشو اضافه میکنند:

برای کاهش وقوع بیماری هایی که ارگانیسم های آنها در آب شستشو موجودند، عموما مواد ضدعفونی کننده نیز به آب اضافه می کنند. برای مثال محلول حاوی کلر را می توان نام برد که به آهستگی کلر را آزاد می کند.

توجه: اگر مواد ضدعفونی کننده استفاده می شوند باید مراقب بود که مقدار آنها در آب یکنواخت باشد. خیلی از آنها در حضور موادآلی تخریب می شوند. بعضی از ماشین های شستشوی تخم مرغ، پس از آن که تخم مرغ ها مراحل شستشو را گذراندند، آنها را با محلول کلر نیز شستشو می کنند.

درجه حرارت داخلی تخم مرغ در طی مراحل شستشو بالا می رود:

آب مورد استفاده برای شستشوی تخم مرغ های بارور باید درجه حرارتی در حدود 43 درجه سانتی گراد داشته باشد. شستشو درجه حرارت داخلی تخم مرغ را بیش از 4-7 سانتی گراد افزایش می دهد. فاکتورهای متعددی بر درجه حرارت نهایی اثر می گذارند:

1- درجه حرارت تخم قبل از شستشو

2- اندازه تخم مرغ

3- درجه حرارت آب شستشودهنده

4- مدت زمانی که شستشو طول می کشد.

شانه های پلاستیکی تخم مرغ

شانه های پلاستیکی تخم مرغ

بعضی از شانه های تخم مرغ از پلاستیک ساخته شده اند اینها خیلی بادوام تر از انواع مقوایی هستند و می توانند شسته شوند، ضدعفونی گردند و مجددا مورد استفاده قرار گیرند

بعضی ماشین های شستشوی تخم مرغ طوری طرح ریزی شده اند که تخم مرغ ها را در داخل شانه های تخم مرغ می شویند. بنابراین لزومی نخواهد داشت که تخم مرغ ها را شانه به ماشین شوینده تخم مرغ منتقل نمایند و شانه ها و تخم مرغ با هم در ماشین قرار می گیرند.

علاوه بر این بعضی دستگاه های جوجه کشی هم طوری طرح ریزی شده اند که تخم مرغ را با شانه در آن قرار می دهند، و بازهم احتیاجی به انتقال تخم از شانه به انکوباتور نخواهد بود. پس هم شستشو و هم انکوبه کردن تخم مرغ ها بدون انتقال آنها صورت خواهد گرفت.

این روش به خاطر کاهش دستکاری سبب کاهش شکستگی در تخم مرغ ها خواهد شد و هزینه کارگری هم به این ترتیت کاهش خواهد یافت.

 

در بخش اول مقاله تعدادی از وسایل مورد نیاز برای جوجه کشی را مرور کردیم و در این مقاله که بخش دوم مقاله است به دیگر تجهیزات مورد نیاز برای این کار خواهیم پرداخت

حتما میدانید که نوع وسایل مورد استفاده برای جوجه کشی بسیار مهم است و هر چقدر وسایل بهتری داشته باشید، در هزینه ها صرفه جویی میشود و در آمد بهتری خواهید داشت. با ما همراه باشید.

 4. دستگاه های اضطراری مولد الکتریسیته

دستگاه های اضطراری مولد الکتریسیته

 برای مواقع قطع شبکه سراسری باید مولد نیروی الکتریکی اضطراری پیش بینی شده باشد. این کار توسط دستگاه های مولدی که در ساختمان هچری نصب می گردند انجام می پذیرد.

 چه نوع مولدهایی؟

 هنگام انتخاب و خرید دستگاه های مولد که ظرفیت های متفاوت از نظر ولتاژ، فازها و تعداد سیم دارند باید با مهندس برق مشورت شود تا با توجه به نیاز دستگاه جوجه کشی تصمیم گیری انجام پذیرد.

 اتوماتیک یا دستی؟

 دستگاه های اتوماتیک به طور خودکار در مدار سیستم برق هچری قرار می گیرند. وقتی که نیروی خارجی قطع گردد، ژنراتور داخلی به طور خودکار شروع به کار خواهد کرد و سوئیچ برق ژنراتور را به داخل وصل می کند. وقتی تبدیل نیرو دستی باشد، سوئیچ باید با دست حرکت کند و موتور ژنراتور باید توسط دست استارت بخورد.

 توجه: در مورد دستگاه های دستی، یک سیستم خبر کننده باید در نظر گرفته شود. این زنگ اخبار باید به طور اتوماتیک هنگام قطع شبکه برق سراسری زنگ بزند.

 محاسبه حداکثر الکتریسیته مورد نیاز

 پیش از خرید ژنراتور باید حداکثر الکتریسیته مورد نیاز را در هنگام قطع برق محاسبه نموده باشیم. به خاطر داشته باشید که اغلب دستگاه های جوجه کشی دارای حرارت دهنده های کمکی هستند که چند دقیقه پس از قطع برق دستگاه های جوجه کشی شروع به کار خواهند کرد

این موضوع میزان نیاز راحتی را تا دو برابر افزایش می دهد. همچنین نیروی لازم برای استارت زدن موتورها زیاد است، بنابراین میزان نیاز برای شروع خیلی بیشتر از هنگامی است که دستگاه ها به طور عادی عمل می نمایند و هنگام محاسبه باید در حدود 10درصد به مقدار محاسبه شده بیفزائیم. پیشنهاد دیگر این است که ابتدا تعداد کمتری از ماشین ها را به طور همزمان روشن کنیم تا میزان نیاز به الکتریسیته کم باشد.

 سیم کشی دستگاه مولد

 اگر زمان قطع برق کوتاه باشد کافی است که ژنراتور فقط به ماشین های هچر سیم کشی گردد، چون تخم مرغ ها در بخش دستگاه جوجه کشی (از19-1 روزگی) می توانند چندین ساعت بدون وجود برق و عدم کار بادبزن ها، مولدین حرارت و رطوبت مقاوت نمایند. ولی قطع برق هچرهاحتی برای چند دقیقه، می توانند نتایج مصیبت باری داشته باشد.

 دستگاه های دستگاه جوجه کشی

 با گذشت زمان، دستگاه جوجه کشی قدیمی تحت تاثیر پیشرفت های مختلفی قرار گرفته و اختصاصی تر شده اند. در ساختمان محفظه ستر از مواد سبک تری استفاده می شود، دستگاه جوجه کشی کف ندارند و راحت تر تمیز می شوند، ترموستات های پیشرفته دارند، چرخش تخم مرغ و در آنها به طور اتوماتیک انجام می شود

ماشین های هچر جدای از ستر ساخته میشوند، میزان رطوبت در آنها دقیقا قابل تنظیم است و دستگاه های خنک کننده بهتری دارند. در چند سال گذشته در نتیجه ابتکارات جدید دستگاه های جوجه کشی با سیستم الکترونیکی ساخته شده اند که در ذیل بعضی از این پیشرفت های جدید ذکر می گردد:

 پنکه های الکتریکی با سرعت زیاد:

 این پنکه ها باعث انتشار یکنواخت درجه حرارت و رطوبت در یک ستر یا هچر خواهند شد.

 تجهیزات چرخش تخم مرغ اتوماتیک یا دستی:

 سینی ها را می توان به هرطریق یا تحت هر زاویه یا موقعیت مستقر کرد.

 نازل های اسپری جهت ایجاد رطوبت:

 نازل هایی هستند که آب را تحت فشار می پاشند، طوری که مشابه بخار آب شده هستند و ایجاد رطوبت می کنند.

 تجهیزات قابل برداشت:

 پنکه ها، حرارت دهنده ها و خنک کننده ها طوری نصب می گردند که قابل برداشت و تمیز کردن هستند. همچنین تمیز کردن محفظه ستر و هچر راحت تر خواهند شد.

 سینی های پلاستیکی هچر:

 سینی های پلاستیکی هچر

 با استفاده از سینی های پلاستیکی، حرکت هوا از بین  آنها بیشتر می شود و همچنین می توان آنها را در گاری ها روی هم قرار داد.

 کنترل قابل اطمینان:

 کنترل های قابل اطمینانی برای چرخش اتوماتیک تخم مرغ ها، تنظیم رطوبت، حرارت، کولرها و پنکه ها در ماشین ها تعبیه شده است.

 رطوبت سنج دیجیتال:

 رطوبت سنج دیجیتال

 درجه حرارت های حباب خشک و حباب مرطوب دستگاه جوجه کشی ها به وسیله شماره های دیجیتال بزرگی که در جلو ماشین ها قرار داده شده، قابل قرائت است. بعضی از آنها به جای دمای رطوبت، رطوبت نسبی را نشان می دهند.

 تجهیزات دیگر:

 دستگاه های پیشرفته جمع آوری کرک جوجه:

 طوری طرح ریزی شده که مقدار زیادی کرک جوجه را جمع آوری می کند.

 اتاق کنترل:

 اطلاعات حاصل از بعضی ماشین ها را می توانند از طریق سیستم های الکترونیک به اتاق کنترل منتقل کرده و در یک اتاق، کنترل کلیه سترها و هچرها امکان پذیر گردد.

 ستر و هچرهای جدید:

بعضی از دستگاه های ستر در بازار موجود میباشند که بیش از 93000 تخم مرغ ظرفیت دارد. در این دستگاه ها، چرخش تخم مرغ ها، تابلو قرائت درجه حرارت و رطوبت که بیرون قرار گرفته، تابلو دیجیتال، پنکه اصلی جلویی و طرح کف هچری که بدون مانعی هم سطح کف ستر است قرار دارد. این نوع ماشینها برای گذاشتن 15552 تخم مرغ دوبار در هفته طرح ریزی شده اند.

 همچنین بعضی از دستگاه های هچر در بازار موجود میباشند که بیش از 15500 تخم مرغ ظرفیت دارد.در این دستگاه ها، سینی های پلاستیکی روی گاری ها که مستقیما روی کف هچری قرار می گیرند، پنکه ها و حرارت دهنده ها و خنک کننده های قابل برداشت (به منظور سهولت تمیزکردن)، نور مناسب و تابلوی دیجیتال قرار دارد. تعداد 10 دستگاه ستر و هچر، ظرفیت دستگاه جوجه کشی را به بیش از یک میلیون تخم مرغ می رساند که در هفته 270000 جوجه در آن هچ می شوند.

 5. وسایل دیگر هچری

 برای عملکرد مفید هچری وسایل متعدد دیگری نیز لازم هستند و برای تکمیل اعمالی چون جنسیت و غیره باید طبق درخواست خریدار جوجه ها عمل شود.

 

 کندلرهای تخم مرغ - نطفه سنج ها

 

 کندلرهای تخم مرغ - نطفه سنج ها

 در بعضی موارد تخم مرغ ها در طی مرحله واکسیناسیون کندل می شوند و تخم مرغ هایی بدون نطفه و آنهایی که جنین شان مرده باشد حذف می گردند. تخم مرغ های غیر بارور را می توان برای مصرف خوراکی انسان به بازار عرضه کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

اخـــــبـــار

مدیریت تخم مرغهای قابل جوجه کشی

لطمه بزرگ صادرات جوجه یکروزه به صنعت

تراکم واحدهای طیور در البرز 14 برابر میانگین کشوری است

آشفتگی بازار حمل ونقل به دنبال جنگ اقتصادی

استفاده از هورمون در صنعت طیور توهم است

ایجاد بازار رقابت برای واکسن‌های تولید داخل

60 درصد واحدهای دامی تعطیل است

خودکفایی 57 درصدی سیستان و بلوچستان در تولید گوشت مرغ

دامداران دغدغه کمبود دارو نداشته باشند

به خاطر خوش‌آمد دل مسئولان از جیب هزینه نمی‌کنیم

عدم ثبات قیمت‌ها عامل ضرر و زیان مرغداران

کسری 1200 تن تخم‌مرغ در همدان

خبری ازتصویب نرخ جدیدمرغ نیست

معرفی ١٠ شرکت خوراک دام برتر آمریکای جنوبی

تخم‌مرغ‌های ترکیه‌ای در راه ایران

هیچ موردی از آنفلوآنزای پرندگان در ایلام مشاهده نشده است

ممنوعیت صادرات مرغ فقط ۴ روز دوام آورد

واردات تخم مرغ راهکار مناسبی برای تنظیم بازار نیست

مرغ ممنوع الخروج شد

معدوم سازی 660 هزار پرنده مرغ تخم گذار در استان اصفهان