پرورش شتر مرغ

10 / 10
از 1 کاربر

جوجه های شترمرغ

نمایش دستگاه های جوجه کشی شترمرغ که شامل دستگاه ستر است به ظرفیت های 115 – 75 – 40 عدد تخم می باشند و در زیر نمایش دستگاه هچری با ظرفیت 48 - 24 عدد تخم می باشد معمولا با توجه به سیکل جوجه درآوری در شترمرغ دستگاه های ساخته شده از نظر ساختمان کلی تقلید از شرایط طبیعی جوجه درآروی در شتر مرغ می باشد که شباهت زیادی به دستگاه های جوجه کشی سایر پرندگان (مانند بوقلمون – اردک و...)دارد و اساس کار یکسان  می باشد.

همانند چرخش تخم ها در طول دوره جوجه کشی – تامین حرارت،رطوبت تهویه فشار و ... با این تفاوت که طول مدت جوجه کشی در شترمرغ بطور متوسط 42 روز می باشد که یک هفته قبل از خروج جوجه از تخم و سپری شدن مدت 42 روز به دستگاه هچری انتقال می یابند.

با گذشت 4 تا 5 روز پی از خروج جوجه ها از تخم ، جوجه ها شروع به نوک زدن کود(مدفوع)تازه والدینشان و همچنین شن نرم و مواد براق می کنند.در شرایط بیابانی لانه معمولا به دور غاز آب و غذای موجود در طبیعت است بنابراین در ابتدای تولد جوجه های جوان کود(مدفوع) را بعنوان نخستین منبع غذائی مناسب (بدون زحمت و دردسر)مورد مصرف قرار می دهند. کود احتمالا شامل فیبر نیمه هضم شده و باکتری های مرده است که از نظر درصد پروتئین های ضروری در حد بالائی می باشد.

نحوه پرورش شترمرغ

درصد بالای رطوبت کود جهت رفع تشنگی جوجه ها مفید می باشد.تنها بعد از 3- 2 هفته زرده بطور کامل در جریان خون پرندگان جوان جذب می شود.

 

      کشاورزان اغلب از تخم های پخنه شترمرغ بعنوان یک منبع مهم غذایی استفاده می نمایند و در تغذیه جوجه ها علاوه بر مواد مغذی کنسانتره از تخم های پخته شتر مرغ نیز استفاده می گردد.

در شرایط طبیعی(به حالت وحشی)حدود نصف جوجه های از تخم بیرون آمده به سن بلوغ خواهند رسید بطور کلی جوجه حساسیت بیش از اندازه ای به عفونهای انگی دارند.و در شرایط آب و هوائی مرطوب خیلی سرع به بیماریهای عفونی بخصوص عفونتهای دستگاه تنفسی مبتلا و همین امر باعث مرگ آنها خواهند شد .شکار شترمرغها باید توجه داشت که شترمرغهای جوان در مزارع  مورد مراقبت فراوان باشند.زیرا این پرندگان جوان به سستی و کم مایگی مشهور می باشند.قدرت ومقاومت بدنی آنها بسیار کم است بطوریکه مرگ و میر در بین جوجه های جوان یک مسئله عمومی می باشد.

در حال حاضر شتر مرغهای مزارع متفاوت و مخصوص می باشند.بطوریکه برخی از مزارع  شترمرغ هارا فقط تا سن 3 ماهگی پرورش می دهند و سپس آنها را به مزارع عرضه و انتقال می دهند.

 

وزن و اندازه شترمرغ

از سر تا پنجه شترمرغ حدودا 2/2 متر ارتفاع و وزنی بین 120-90 کیلوگرم و فصله زانو تا پنجه حدود یک متر می باشد همچنین گردن آن حدود یک متر طول دارد که حدودا 30 سانتی متر قسمت تنه با پر پوشیده شده و در این حالیست که مابقی گردن به اضافه سربا پر و موهای کرکدار و مجعد پوشیده شده است.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :